Kā risināt ūdens uzskaites problēmu? 3
Andis Siliņš, SIA “Lielvārdes Remte” valdes loceklis: “Ūdenssaimniecības likumā ir punkts, ka skataka ir vēlama, taču nav norādīts, ka tāda obligāti jāierīko. Tātad – varam likumu tulkot, lai labāk iedzīvotājiem, un tas nozīmē, ka skataku būvēt neprasām ne tiem, kam jau ūdens skaitītāji mājā ir, ne tiem, kuri pieslēdzas centralizētajam ūdensavadam no jauna. Viņiem tikai izsniedzam tehniskos noteikumus, ka jāizbūvē ūdensskaitītāja mezgls, un visos gadījumos tas notiek ūdensvada ievada vietā ēkā, nevis jārok kaut kur skataka. Tāpat privātmājās, kur aukstā ūdens skaitītājiem beidzies verifikācijas termiņš, skaitītājus nomainot bez maksas uzstādām attālinātās nolasīšanas ierīci. Es neticu, ka, pateicoties skatakām, tiks novērsta ūdens zagšana. ”
Uldis Vērdiņš, SIA “Talsu ūdens” ūdenssaimniecības galvenais speciālists: “Kad pieņēma likumu, sapratām, ka tiem, kuri centralizētajai sistēmai pieslēdzas no jauna, skatakas par saviem līdzekļiem jābūvē obligāti. Pārējiem – līdz 2020. gadam, lai novērstu iespēju ūdens zagšanai. Patlaban mēs likuma izpildi esam nobremzējuši, kamēr nebūs VARAM un Ūdenssaimniecības un kanalizācijas uzņēmumu asociācijas konkrēta skaidrojuma par ūdens patēriņa skaitītāja atrašanās vietu: atbilstoši likumam īpašnieka izbūvētā akā uz piederības robežas vai citā piemērotā, tostarp jau esošajā vietā.”
Ēriks Lukmans, Tukuma novada domes priekšsēdētājs: “Privātmājās jau esošo ūdensskaitītāju atrašanās vieta nebūs jāmaina. Bija plānots, ka skatkas būvēs tie, kuri pieslēgsies ūdensvadam no jauna, taču domē pieņēmām saistošos noteikumus, ka vienkārši jābūt piemērotai vietai mājas iekšpusē. Gan domes mājaslapā, gan citādi informējām iedzīvotājus, lai nesatraucas. Viņiem nedraud obligāta prasība par lielu naudu būvēt skaitītāja ievietošanas mezglu. To jau arī normatīvie akti paredz, ka pašvaldības drīkst izstrādāt savu kārtību un nevajag taisīt ažiotāžu tur, kur tādas principā nav. Arī likums pieļauj alternatīvu. Plus visam pašvaldība ir paredzējusi 50 tūkstošu eiro atbalstu, lai mudinātu iedzīvotājus aktīvāk pieslēgt savus īpašumus centralizētajiem ūdensapgādes un kanalizācijas tīkliem.”