Nama 7. dzīvokļa īrniece Ārija Auniņa cer, ka jaunā iekārta atvieglos dzīvi – no janvāra vairs nebūs pašai jānolasa skaitītāju rādījumi.
Nama 7. dzīvokļa īrniece Ārija Auniņa cer, ka jaunā iekārta atvieglos dzīvi – no janvāra vairs nebūs pašai jānolasa skaitītāju rādījumi.
Foto – Valdis Semjonovs

Par siltumu un ūdeni nebūs jāpārmaksā 0

No nākamā gada janvāra Rīgas pašvaldībai piederošajā īres dzīvokļu namā Olainē, Dalbes ielas 6, ne iedzīvotājiem, ne pārvaldniekam vairs nebūs jānolasa ūdens un siltuma skaitītāju rādījumi.

Reklāma
Reklāma
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
Lasīt citas ziņas

Nama pārvaldnieks – Rīgas pašvaldības uzņēmums “Rīgas pilsētbūvnieks” – vienojies ar uzņēmumu “RK Birojs” par modernas ūdens un siltuma patēriņa skaitītāju iekārtas uzstādīšanu, kas ļauj nolasīt rādījumus automātiski, turklāt visos trīsdesmit šī nama dzīvokļos vienlaikus. Ar pašvaldības uzņēmumu “Rīgas pilsētbūvnieks” noslēgtais sadarbības līgums paredz, ka “RK Birojs” par savu naudu aprīko Dalbes ielas namu ar šo iekārtu.

“Jaunā iekārta būs liels atvieglojums, pirmkārt, nama iedzīvotājiem,” uzskata uzņēmuma “Rīgas pilsētbūvnieks” sabiedrisko attiecību speciālists Ivo Kiršblats, “viņiem vairs nebūs pašiem jāpieraksta rādījumi, pēc tam pieraksti jāmet šai nolūkā nama kāpņu telpā pie sienas piestiprinātajās pastkastītēs. Nebūs jābaidās, ka neuzmanības dēļ skaitītāju rādījumi pierakstīti kļūdaini un ka jāmaksā vairāk, nekā patērēts. Turpmāk apsaimniekotājs jebkurā brīdī tos redzēs savā datorā.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Tā kā jaunā iekārta nolasīs tos pati visos nama dzīvokļos vienlaikus, zudīs arī starpība starp skaitītāju rādījumiem dzīvokļos un kopējiem namā. Pašlaik viens dzīvokļa īrnieks nolasīja skaitītāju rādījumu vienā dienā, otrs īrnieks tikai nākamajā, bet trešais to reizēm pat aizmirsa. Iznākumā radās patēriņa starpība, kas apsaimniekotājam bija jāsadala “uz galviņām” visiem trīsdesmit dzīvokļu īrniekiem vienādi, kas savukārt izraisīja viņos neizpratni un neapmierinātību. “Automātiskā skaitītāju rādījumu nolasīšana būs daudz precīzāka un, pats galvenais, taisnīgāka,” skaidro Ivo Kiršblats, “jo turpmāk nama iedzīvotāji maksās par apkuri nevis pēc kvadrātmetriem, bet pēc patiešām patērētā siltuma un ūdens daudzuma savos dzīvokļos. Ieguvums, protams, būs arī mūsu uzņēmumam – zudīs vajadzība piesūtīt rēķinus, par ko ik gadu papildus iztērējam vairākus simtus eiro.”

Dalbes ielas nama dzīvokļos visi radiatori aprīkoti ar alokatoriem – elektroniskām ierīcēm, kuras pašas siltumu gan neietaupa, bet precīzi reģistrē radiatora virsmas temperatūru un istabas gaisa temperatūru.

Siltuma patēriņš tiek aprēķināts no reģistrēto temperatūru starpības. Dzīvokļos uzstādītie alokatori sāk skaitīt, tiklīdz temperatūras starpība starp temperatūru telpā un radiatora virsmu ir vismaz 4,5° C. Uzskaite nenotiek, ja radiatora virsmas temperatūra ir zemāka par 23° C. Savukārt siltuma ietaupījumu iedzīvotāji var panākt, ar termoregulatoriem pieregulējot siltuma padevi radiatoros.

Uzņēmuma “RK Birojs” valdes loceklis Ritvars Kazāks stāsta, ka ar šīm Olborgas (Dānija) uzņēmumā “ISTA” ražotajām ūdens un siltuma patēriņa skaitītāju datu automātiskās nolasīšanas iekārtām Latvijā jau aprīkoti ap piecdesmit daudzstāvu dzīvojamie nami. Šo dzīvokļu iemītniekiem vairs nav jāapmaksā pakalpojums, kurā ietilpst darbinieka – datu nolasītāja – darbs un ceļa izdevumi.

“Mūsu uzņēmums tika nodibināts, lai veicinātu “ISTA” produktu un servisa ieviešanu Latvijā. Šī ūdens un siltuma patēriņa datu automātiskā nolasīšanas sistēma var darboties tikai tad, ja to izmanto visi viena nama iedzīvotāji – kā tas turpmāk būs Olainē, Dalbes ielā 6. Lai tas notiktu, namu iedzīvotājiem un apsaimniekotājiem jābūt izpratnei par šādas iekārtas priekšrocībām. Šai ziņā laba sadarbība mums izveidojusies, piemēram, ar Liepājas apsaimniekošanas uzņēmumu “Apse”, kurš apsaimnieko 120 daudzstāvu dzīvojamos namus,” atklāj Ritvars Kazāks.

Reklāma
Reklāma

“Ar “ISTA” iekārtām patēriņa dati mūsu klientiem ir pieejami jebkurā laikā, jebkurā vietā ar interneta pieslēgumu. Lai datus saņemtu, nepieciešams tikai dators ar interneta pārlūku vai telefons,” piebilst uzņēmuma “RK Birojs” pārstāvis Artis Spriņģis.

Dāņu uzņēmuma “ISTA” Olborgas filiāles direktors Torbens Martiensens, kurš šonedēļ viesojās arī Dalbes ielas namā, vēsta, ka Olborgā ar automātiskajām ūdens un siltuma patēriņa datu nolasīšanas iekārtām aprīkota lielākā daļa dzīvojamo namu. Dānijā veiktie pētījumi liecinot, ka pēc šo iekārtu uzstādīšanas ūdens un siltuma patēriņš vienā dzīvoklī sarūk par 20 līdz 25 procentiem. Parlamentā gatavotie grozījumi Dzīvokļu likumā paredz šo iekārtu obligātu ieviešanu visos dzīvojamos namos valstī.

Nama 7. dzīvokļa īrniece Ārija Auniņa cer, ka par šo jaunievedumu būs priecīgi arī iedzīvotāji – no janvāra vairs nebūs pašiem jānolasa skaitītāju rādījumi. “Ar dzīves ap­stākļiem namā esmu ļoti apmierināta jau pašlaik,” atzīst viņa, “jau tagad dzīvokļa radiatori ir aprīkoti ar termoregulatoriem, kas ļauj mainīt siltuma temperatūru pēc vajadzības un ietaupīt izdevumus. Agrāk dzīvoju Rīgā, Tallinas ielas denacionalizētā namā, kur īpašnieks prasīja lielu īres maksu. Četrus gadus gaidīju pašvaldības īres dzīvokļu rindā, kamēr man piedāvāja šo dzīvokli Olainē. Savu izvēli nenožēloju, jo citādi, iespējams, būtu nīkusi rindā vēl ilgi.”

Uz iedzīvotāju labvēlīgām atsauksmēm cer arī nama apsaimniekotājs uzņēmums “Rīgas pilsētbūvnieks”. “Šis ir pirmais mūsu apsaimniekotais dzīvojamais nams, kurš tiks aprīkots ar ūdens un siltuma patēriņa datu automātiskās nolasīšanas iekārtu. Ja Dalbes ielas iedzīvotāji būs apmierināti, ar uzņēmumu “RK Birojs” turpināsim sadarbību, aprīkojot ar šīm iekārtām arī citus pašvaldības namus,” saka “Rīgas pilsētbūvnieks” pārstāvis Ivo Kiršblats.

Uzziņa

SIA “Rīgas pilsētbūvnieks” ir Rīgas pašvaldības kapitālsabiedrība, kuru izveidoja ar Rīgas domes lēmumu 2002. gada 26. martā. Uzņēmuma uzdevums – veicināt pašvaldības dzīvojamā fonda attīstību, gādāt par dzīvojamo ēku un citu nekustamo īpašumu būvniecību un atjaunošanu. Pēc Rīgas pašvaldības pasūtījuma “Rīgas pilsētbūvnieks” organizē daudzdzīvokļu dzīvojamo namu un sociālo namu atjaunošanu, pārbūvi, jaunu ēku celtniecību, kā arī nodarbojas ar šo namu apsaimniekošanu.”

Apmaksāta publikācija

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.