Par siltumu tomēr būs jāmaksā 0
Privatizētā dzīvoklī esmu ierīkojusi citu apkuri, centrālapkures stāvvadi izolēti. No SIA “Ekodoma” slēdziena: ja dzīvoklī tiek nodrošināta būvnormatīviem atbilstoša temperatūra +18 C, tad siltuma apmaiņa starp būvkonstrukcijām nenotiek.
Kāpņu telpā radiatoru nav, stāvvadi izolēti. Bet bez līguma noslēgšanas apsaimniekotājs sūta rēķinus par siltumu. Kāpēc man jāmaksā par to, ko nesaņemu? Rasma Bekmane Rojas novadā
2008. gada 9. decembrī izdotajos Ministru kabineta noteikumos ir aprakstīta kārtība, kā daudzdzīvokļu namos dzīvokļu īpašnieki maksā par siltumu, ūdensapgādi, kanalizāciju, asenizāciju, sadzīves atkritumu izvešanu un liftu, ja šos pakalpojumus saņem ar valsts dzīvojamā nama pārvaldītāja vai pašvaldības starpniecību.
Ja atsevišķā dzīvoklī ir ierīkota autonoma apkure vai ja tajā nelieto centralizēti sagatavoto karsto ūdeni, īpašnieks maksā par mājas koplietošanas vajadzībām patērēto siltumenerģijas daļu, kas attiecināma uz atsevišķo īpašumu atbilstoši siltumapgādes speciālista izstrādātajam un ar pārvaldnieku saskaņotajam aprēķinam.
Ja dzīvoklī līdz šo noteikumu spēkā stāšanās dienai jau bijusi ierīkota autonoma siltumapgāde, līdz aprēķina izstrādei dzīvokļa īpašnieks maksā par mājas koplietošanas vajadzībām patērēto siltumenerģijas daļu, kas proporcionāla atsevišķā īpašuma kopējai platībai.
Savukārt Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likums nosaka pienākumu ikvienam daudzdzīvokļu nama dzīvokļa īpašniekam maksāt par siltumu un citiem komunālajiem pakalpojumiem neatkarīgi no tā, vai ar apsaimniekotāju ir noslēgts līgums.
Rojas novada uzņēmuma “Rojas DZKU” namu apsaimniekotājs un siltumtehniķis Māris Daubars saka, ka dzīvokļa īpašniece savulaik ierīkojusi alternatīvo apkuri, nesaņemot no apsaimniekotāja rakstisku atļauju. Citas apkures ierīkošana turklāt jāsaskaņo ar pārējiem šā nama dzīvokļu īpašniekiem tāpēc, ka tā skar arī viņus kā šā nama kopīpašniekus.
Kā skaidro Māris Daubars, rēķinus par siltumu dzīvokļa īpašniece sākusi saņemt tikai šogad tāpēc, ka šajā amatā sācis strādāt tikai kopš pagājušā gada jūlija. “Agrākais nama apsaimniekotājs par minētajiem Ministru kabineta noteikumiem, iespējams, nezināja, tāpēc neprasīja maksāt. Tagad iznāk, ka es esmu tas ļaunais gars, kas liek maksāt, kaut arī šādu maksāšanas kārtību noteikusi valdība. Diemžēl iedzīvotāji, kuri savos dzīvokļos ierīkojuši citu apkuri, maldīgi domā, ka par siltumu un citiem komunālajiem pakalpojumiem viņiem vairs nav jāmaksā. Tā jāmaksā proporcionāli dzīvokļa platībai piekrītošajai kopīpašuma domājamai daļai. Turklāt šā dzīvokļa īpašniecei tiek aprēķināta vien procentuāla daļa no tā, ko par siltumu maksā pārējie nama iedzīvotāji, kuriem dzīvokļos nav ierīkota alternatīva apkure,” viņš piebilst.
Uzņēmuma “Ekodoma” pārstāvis, Latvijas Energoauditoru asociācijas valdes priekšsēdētājs Gatis Žogla saka, ka šāds slēdziens, ja tāds arī būtu sagatavots, vēl nenozīmējot, ka dzīvokļa īpašniecei vairs nemaz nav jāmaksā par siltumu, kaut arī siltuma cauruļu stāvvadi būtu izolēti. Par maksājumiem jebkurā gadījumā jāvienojas ar nama apsaimniekotāju.