Saldajam ķirsim sasprēgājis stumbrs… Ko vēl var darīt? 2
Inita Šteinberga / Latvijas Mediji
Saldajam ķirsim sasprēgājis stumbrs, kā arī atklājusies kaila serde. Koks jau ir liels. Ko vēl var darīt? Jautā Sabīne Tukumā.
“Raksturīga saldo ķiršu nelaime ir sala, vēja un saules apdegumu izraisīti mizas bojājumi ir ” skaidro augļkopis Pēteris Heimanis. Diemžēl tad, kad tie jau atklājušies, kaut ko darīt ir par vēlu.
Sirdsmieram saimnieks bojāto vietu var izziest ar varu saturošo līdzekli Lerāns.
Līdzīgi izskatās ābelēm izplatītais tā sauktais vēzis, taču tad brūci var un ir vērts ārstēt. Saldajiem ķiršiem stumbra bojājumi ir daudz bīstamāki, koks neatjaunojas.
Augļkopis savā praksē ir redzējis daudz nozāģētu saldo ķiršu, kam bijusi līdzīga liga. Šāda stumbra iekšpuse jau ir kā izēsta.
Kamēr koks spēj, tas cīnīsies par izdzīvošanu. Kad ogas būs sīkas, ķirsis jāzāģē nost. Jau tagad vērts iestādīt jaunu koku. Jāsamierinās, ka kauleņkoku mūžs parasti nav ilgs.
Mazdārziņā visvienkāršāk lietojamais ir kaļķojamais materiāls, kas veikalos nopērkams gatavs. Stumbru kaļķo tik augstu, cik spēj aizsniegt.
Jaunos, jēlos dzinumus ar kaļķiem neapstrādā. Koka stumbru kaļķo no visām pusēm, jo dažos gados brūces pēc ziemas parādās pat ziemeļu pusē (parasti saules pusē).
Lielākai drošībai koku ieteicams aptīt ar avīzēm, papīru, aplikt ar skujām, niedru segām un citu elpojošu materiālu. Pretsalnu plēvi speciālists neiesaka.