Eiropa Rimšēviča lietu “stiepj garumā” 1
Kaut arī ES tiesas spriedums Ilmāra Rimšēviča lietā gaidāms 15 mēnešu laikā, arī cerības sagaidīt pirmstiesas secinājumu līdz 14. jūnijam, kad Rīgā jānotiek Eiropas Centrālās bankas izbraukuma sēdei, ir niecīgas.
3. aprīlī Eiropas Centrālā banka (ECB) cēlusi prasību pret Latviju, ka Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs atbrīvots no amata pirms notiesājoša sprieduma.
ECB uzskata, ka ES Tiesai ir jāpieprasa informācija Latvija, kas saistīta ar pašreizējo izmeklēšanu, kuru Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs veic pret Latvijas Bankas prezidentu. ECB grib panākt, lai Tiesa atzīst, ka Latvija ir pārkāpusi Eiropas Centrālo banku sistēmas un Eiropas Centrālās bankas Statūtu 14.2. pantu, jo Latvijas Bankas prezidents atbrīvots no amata pirms notiesājoša tādas neatkarīgas tiesas sprieduma, kura izskatījusi lietu pēc būtības, lasāms ECB iesniegumā. Latvijas pusei tiek prasīti uzrādīt “ārkārtējus apstākļus, kas šajā lietā pamato atbrīvošanu no amata”.
“Attiecībā uz lietu, kurā iesaistīts Rimšēviča kungs (Lieta Nr. C-238/18) – tā ir kārtējā lieta un līdz tās izskatīšanai jāgaida apmēram 15 mēnešus. Tā kā tā ir diezgan jauna, līdz spriedumam gaidāms ilgs laiks,” “LA” šodien atbildēja Gite Stadlere, ES tiesas preses sekretāre.
Pirms ES tiesa izskata šo lietu, ir sagaidāms pirmstiesas nolēmums. Attiecībā uz pagaidu regulējumu, vai Rimšēvičs drīkstētu piedalīties ECB sanāksmēs līdz galīgajam spriedumam, šodien notika noklausīšanās, viņa apstiprināja. “Tagad tiesa vairāku nedēļu laikā pieņems lēmumu tikai par šo jautājumu,” informēja ES Tiesas pārstāve.
Uz jautājumu, vai to varētu paspēt, līdz 14. jūnijam, kad Rīgā notiks ECB izbraukuma sēdei, viņa šaubījās. Turklāt tiesāšanās valoda ir latviešu, kas nepieciešamās tulkošanas dēļ atņem tik vajadzīgo laiku.
Rimšēvičs februārī tika atzīts par aizdomās turēto Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja izmeklētā kriminālprocesā par kukuļa pieprasīšanu un pieņemšanu lielā apmērā. Kukuļa apmērs šajā lietā ir vismaz 100 000 eiro.
Rimšēvičam ir piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi – drošības nauda, aizliegums ieņemt bankas prezidenta amatu, aizliegums tuvoties noteiktām personām un aizliegums izbraukt no valsts.