Vai atbalstāt ideju par tautas vēlētu prezidentu? 11
Pētījumu kompānija SKDS aktualizējusi datus par iedzīvotāju attieksmi pret tautas vēlēta prezidenta ideju. Sabiedrībā tai saglabājas noturīgs atbalsts – rāda aptauju dati. Kā spriež “Latvijas Avīzes” lasītāji?
Egons Šreibers, pensionārs: “Pilnībā atbalstu. Ja prezidentu ievēlētu tauta, viņam būtu daudz lielāka atbildība un viņš daudz godprātīgāk pildītu savus pienākumus. Tagad viņš ir simts galvu ievēlēts un pārstāv viņu, ne sabiedrības intereses. Taču nekādā gadījumā nevajadzētu palielināt prezidenta pilnvaras. Sekoju notikumiem Ukrainā un Krievijā un saprotu, ka pārāk liela vara viena vadoņa rokās nedrīkst būt. Prezidenta vara jāregulē parlamentam. Nekas Latvijai nenāks par labu, ja latvieši paši to nevēlēsies. Es ticu, ka latviešu tauta ir pietiekami saprātīga, lai apjaustu, ka vajadzīgs spēcīgs kodols, kurš apzinās, ka aiz viņa ir tauta. Diemžēl tādas personas, ko es vēlētos redzēt prezidenta krēslā, tā uzreiz nosaukt nemaz nevaru. Tam jābūt cilvēkam, kas spēj apvienot un saliedēt dažādas Latvijā dzīvojošās tautas.”
Ina Jansone, strādā finanšu jomā: “Mēs, sabiedrība, neesam tik pietuvināti politiķiem un arī tik labi neorientējamies dažādās personālijās, tāpēc parlaments šos prezidenta amata kandidātus spēj izvērtēt labāk. Ja visu sabiedrību plaši un izvērsti ar kandidātiem iepazīstinātu, tad varbūt arī varētu ļaut prezidentu vēlēt tautai. Piemēram, man labprāt gribētos valsti vadām atkal redzēt Vairu Vīķi-Freibergu, labs kandidāts būtu arī Valdis Dombrovskis. Un tomēr mani bažīgu dara mūsu sašķeltā sabiedrība, kas prezidenta izraudzīšanu vispārējās vēlēšanās varētu iespaidot negatīvi. Arī prezidenta pilnvaras manā skatījumā nedrīkstētu palielināt, jo tad var sanākt visādas ziepes. Patlaban tam ir dzīvs piemērs Ukrainā.”
Gints Rudzītis, pakalpojumu sniedzējs: “Process būtu daudz demokrātiskāks, ja par kandidāta piemērotību valsts vadītāja amatam lemtu visi pilsoņi, nevis tikai simt deputāti. Neesmu speciālists juridiskās lietas, taču, iespējams, arī prezidenta pilnvaras būtu paplašināmas. Grūti pateikt, kas konkrēti no tā mainītos, taču, šķiet, lēmumi būtu tuvāki tautas interesēm. Ar pilnvaru paplašināšanu gan jābūt uzmanīgiem, varai jābūt samērīgai un tādai, lai prezidents nesāk savas tiesības izmantot ļaunprātīgi un savu interešu vadīts. Freibergas kundze bija lieliska valsts vadītāja, un es būtu gatavs par viņu vēlēt, ja tāda iespēja būtu. Jautājums vien – vai viņa pati to vēl vēlētos? Katrā ziņā prezidentam jābūt viņai līdzīga tipa cilvēkam izglītības, intelekta un runātprasmju ziņā.”
Romāns Pereverteņs, strādā banku sektorā: “Drīzāk ne. Redzam, kas Ukrainā notika ar tautas vēlētu prezidentu, kurš pamatīgi sazadzies nodokļu maksātāju naudu. Turklāt man arī nav pārliecības, ka tautas vēlēts valsts vadītājs varētu radikāli uzlabot valsts ekonomisko situāciju. To var panākt, vien radot vairāk ražojošu uzņēmumu un piesaistot investīcijas. Ja prezidentam būtu lielāka vara, iespējams, kādas lietas tiktu risinātas ātrāk, taču šaubos, vai tas ko risinātu pēc būtības.”
Gunta Barbāne, žurnāliste: “Tagad bieži vien parlaments par prezidentiem ievēl tādus, ko mēs nemaz nepazīstam. Tādēļ pēc tam to vien darām kā viņus norejam un nekur uz priekšu netiekam. Arī pašiem valsts vadītājiem tad ir grūti strādāt un sevi pierādīt, no sabiedrības saņemot tādu devu negatīvisma. Tauta nav muļķa, un es ticu, ka spētu ievēlēt par prezidentu kārtīgu cilvēku un mēs veicīgāk attīstītos. Uzskatu, ka demokrātiskas valsts ietvaros arī prezidenta pilnvaras būtu palielināmas, taču līdz zināmām robežām. Cienījamas personības mūsu vidū ir daudz. Man, piemēram, ļoti simpatizē Juris Rubenis, Pēteris Kļava, taču diez vai viņi būtu gatavi kļūt par prezidentiem. Gandrīz gribas teikt, ka par prezidentu ir jāpiedzimst. Ar to es domāju – jābūt ļoti īpašam cilvēkam.”