Par pienu sodīs sešas valstis 0
Iepriekšējā piena kvotu gadā (no 2011. gada 1. aprīļa līdz 2012. gada 31. martam) sešas Eiropas Savienības dalībvalstis – Austrija, Īrija, Nīderlande, Vācija, Kipra un Luksemburga – pārsniegušas piena kvotas, tādējādi nopelnot soda naudu 79 miljonu eiro apmērā, paziņojusi Eiropas Komisija.
Sods – 27,83 eiro par 100 kg virskvotas piena (Briseles mērvienībās) jeb 195,6 lati par katru pārsniegto kvotas tonnu.
Kaut arī šīs sešas valstis ir saražojušas vairāk, nekā plānots, tomēr kopumā ES piegādāts par 4,7% mazāk nekā kvotu kopsumma, secina Eiropas Komisija. Savukārt desmit dalībvalstis nav izpildījušas piegādes kvotas vismaz par 10%. Piemēram, Bulgārija un Rumānija nav spējusi saražot vairāk par pusi no plānotā, Ungārija un Grieķija – par trīs ceturtdaļām. Tas uzvedina uz jautājumu par kvotu taisnīgu sadalījumu starp dalībvalstīm. Piemēram, kāpēc Latvija nevarētu pirkt kvotas no Lietuvas, kas pērn neizpildīja kvotu par 21,4%? Pašreizējie ES noteikumi to neatļauj.
Tuvojoties kvotu atcelšanai no 2015. gada 1. aprīļa, arvien vairāk valstu kāpina savu ražošanu. Vēl gadu iepriekš tikai piecas valstis tika sodītas ar 55,6 miljoniem eiro. Arvien vairāk valstu tuvojas sev atļautajiem griestiem, tostarp arī Latvija.
Atgādināšu, ka piena kvotas Eiropas Savienībā ieviesa astoņdesmitajos gados, lai ierobežotu pārprodukciju un garantētu lopkopjiem stabilākas cenas. Tad katrai dalībvalstij iedalīja divu veidu kvotas: piegādes kvotu pārstrādei un tiešajai pārdošanai, kas tika sadalītas individuālās kvotās katram ražotājam. Kopš 2008. gada dalībvalstīm kvotas palielina par 1% katru gadu.
Tādējādi Latvijas kopējā piena kvota 2012. – 2013. kvotas gadam ir noteikta 773 399 tonnu apmērā, no kā 754 785 tonnas veido valsts piegādes piena kvota un 18 614 tonnas – tiešās tirdzniecības piena kvota.
Latvijas piena piegādes kvotas izpilde 2012. – 2013. kvotas gada pirmajos sešos mēnešos jau sasniegusi 52,76%, taču šis pieaugums samazināsies sakarā ar sezonalitāti un to, ka saucamās govis pirms atnešanās aizies ciet. Par to liecina tas, ka pārstrādei septembrī piegādātas 68 075,8 tonnas piena jeb par 6,7% mazāk nekā iepriekšējā mēnesī. Zemkopības ministrija strādā pie vairākiem variantiem, lai Latvija izvairītos no soda naudas, vairāk domājot par aiznākamo, nevis šo gadu, atzīst ministre Laimdota Straujuma.
Turpinājums sekos
Zemkopības ministre Laimdota Straujuma vakar un šodien ES Lauksaimniecības ministru padomē cenšas panākt, lai piena kvotu pieaugums arī 2014. gadā būtu tāds pats kā nākamgad – par 1%. Tā kā piena daudzumu aprēķina pēc tā tauku procenta, viņa ierosina palielināt reprezentatīvo tauku daudzumu, kas dotu iespēju palielināt kvotu vēl par 1%.
Atļaut pārdalīt kvotas starp dalībvalstīm, samazināt sodu, ja kvotu nepārsniedz vairāk kā par 5%.
Paredzēts ierosināt piena kvotā neieskaitīt to pienu, ko eksportē ārpus ES, kas Latvijai ir 78 tūkstoši tonnu piena jeb 10% no kvotas.
Uzziņa Eiropas Savienībā govs pienu laiž tirdzniecībā, pamatojoties uz kvotām. Katrai dalībvalstij piešķir divas kvotas – vienu piegādēm piena pārstrādes uzņēmumiem, bet otru – tiešai tirdzniecībai patērētājiem. Šos daudzumus katrā dalībvalstī sadala starp ražotājiem, piešķirot individuālās kvotas. Latvijas piena piegādes kvotas izpilde 2012. – 2013. kvotas gada pirmajos sešos mēnešos sasniegusi 52,76%. Soda naudas apmērs – 195,6 lati par katru pārsniegto kvotas tonnu. |