Kā militārās biedrības rūpējas par jauniešu patriotisko audzināšanu? 1
Vakar valdība vairākām militārajām biedrībām sadalīja 17 530 eiro, lai atbalstītu to pamatdarbību, kā arī lai nodrošinātu to iesaisti jauniešu patriotiskajā audzināšanā. Nauda piešķirta no šā gada budžeta Aizsardzības ministrijai paredzētās valsts budžeta programmas. Kā līdz šim karavīru un veterānu biedrības rūpējušās par jauniešu izglītošanu?
Benita Feldmane, Latvijas Rezerves virsnieku asociācijas ģenerālsekretāre: “Valdības piešķirtos līdzekļus tērēsim arī mūsu biedrības darba uzturēšanai. Mūsu apvienības biedri jaunsargiem var piedāvāt dalību lielās militārās sporta sacensībās ar interesantu programmu. Tāpat ar jaunsardzi sadarbojamies ikdienā. Mūsu biedri jaunsargiem stāsta par valsts un tās militāro vēsturi, par mūsu valsts militārajiem varoņiem, kā arī, kas ir ļoti būtiski – par valsts karogu un cieņas izrādīšanu tam.”
Ojārs Stefans, Latvijas Nacionālo partizānu apvienības priekšsēdētājs: “Nacionālie partizāni ir dzīvs piemērs jaunatnei – mēs jauniešiem stāstām par savām gaitām partizānos, kā esam savulaik ar ieročiem rokās cīnījušies par savu valsti pret komunisma nezvēru. Jaunieši parasti ir aizrautīgi klausītāji, par mūsu gaitām klausās ar lielu uzmanību. Nacionālie partizāni ir pārdzīvojuši arī gulaga šausmas, arī par tur piedzīvoto un izsūtīšanām stāstām jauniešiem. Tāpat stāstām par zemessardzes veidošanos un tās vēsturi. Mūsu apvienības biedri ir visā Latvijā, labprāt sadarbojamies ar skolām un jaunsardzi.”
Edgars Skreija, Latvijas Nacionālo karavīru biedrības priekšsēdētājs: “Mums ir daudz pasākumu ar jaunsardzes piedalīšanos. Uz saviem pasākumiem aicinām jaunsargus, savos piemiņas pasākumos sniedzam informāciju par savām gaitām Otrajā pasaules karā. Jaunieši ir klāt dažādu pieminekļu atklāšanā un piemiņas brīžos, piemēram, aicinājām jauniešus uz Bauskas aizstāvjiem paredzētā pieminekļa atklāšanu. Priecājamies, ka viņi apmeklē arī piemiņas brīžus Lestenē. Priecājamies, ka par Latvijas un mūsu – nacionālo karavīru un leģionāru – vēsturi īpašu uzmanību izrāda skolas. Kā labus piemērus varu minēt Babītes vidusskolas un Rīgas Šmerļa vidusskolas vadību un skolēnus. Jaunatnes izglītošanā par mūsu militāro vēsturi sadarbojamies ar Latvijas Nacionālo partizānu apvienību.”
Aleksejs Ozoliņš, Latviešu virsnieku apvienības priekšsēdētājs: “Mēs aktīvi sadarbojamies ar jaunsardzi, taču līdz šim līdzekļi jauniešu patriotiskajai audzināšanai mūsu apvienībai nav tikuši piešķirti. Liksim galvas kopā, lai saprastu, kā vēl varam dot ieguldījumu jauniešu patriotiskajā audzināšanā. Mūsu apvienības biedri ir visā Latvijā. Mēs sadarbojamies ar Ošupes pagasta Degumnieku pamatskolu, lai aprūpētu Latvijas armijas pirmā komandiera Oskara Kalpaka dzimtās mājas “Liepsalas”. Tāpat mums ir arī aktīva sadarbība ar Skrundas novadu, stāstām vietējiem jauniešiem par Skrundas atbrīvošanu brīvības cīņu laikā. Tāpat arī jaunsargiem stāstām par Mores kaujām un to nozīmīgumu, jo jaunsargiem un pārējiem jauniešiem jāzina, kādas cēlas idejas vārdā viņu vectēvi un vecvectēvi nolika savu galvu Mores kaujās. Tāpat jaunsargiem stāstām arī par dienestu starptautiskajās misijās, jo mūsu vidū ir virsnieki, kas dienējuši Kosovā, Irākā un Afganistānā. Izceļam arī latviešu strēlnieku paveikto, esam uzstādījuši piecus lielus informatīvos stendus Nāves salā. Tāpat stāstām arī par Otrā pasaules kara Ziemassvētku kaujām, piemēram, kaujām Rumbās 1944. – 1945. gadā.”
UZZIŅA
Kādām militārajām nevalstiskajām organizācijām piešķirti valsts budžeta līdzekļi
* Latvijas Nacionālo partizānu apvienībai – 3842 eiro,
* Latvijas Nacionālo karavīru biedrībai – 3842 eiro,
* Latviešu virsnieku apvienībai – 3130 eiro,
* Latviešu strēlnieku apvienībai – 3130 eiro,
* Latvijas Rezerves virsnieku asociācijai – 3586 eiro.
Avots: LETA