Foto – LETA

Par pašvaldību referendumiem lems nākamā Saeima 1

Saeima vakar otrajā lasījumā atbalstīja pašvaldību referendumu likumprojektu, bet galavārds šajā jautājumā būs jāsaka jaunajai Saeimai.

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izstrādātais likumprojekts paredz, ka vietējie iedzīvotāji varēs rīkot referendumus par pašvaldības ilgtspējīgas attīstības stratēģiju, teritorijas plānojuma jautājumiem, publisko ēku būvniecību, kā arī domes atlaišanu. Referendumus varēs ierosināt ne mazāk kā 15% no to balsotāju skaita, kas pēdējās domes vēlēšanās bija iekļauti attiecīgās pašvaldības vēlēšanu iecirkņu vēlētāju sarakstos. Nobalsošana uzskatāma par notikušu, ja tajā piedalīsies vismaz puse no balsotāju skaita, kas iekļauti attiecīgās pašvaldības vēlēšanu iecirkņu vēlētāju sarakstos, bet jautājuma atbalstīšanai nepieciešams, lai par to nobalsotu vairāk nekā puse no dalībniekiem. Pašvaldības referendumu varēs rosināt arī dome, ja tam piekrīt vismaz divas trešdaļas domes deputātu.

Nedaudz citādāka kārtība noteikta referendumiem par domes atlaišanu. To ierosināšanai būs nepieciešami vismaz 30% no vietējiem balsstiesīgajiem, bet dome tiks atlaista tikai tad, ja par to nobalsos vairākums no balsotājiem un vismaz divas trešdaļas no pēdējās domes vēlēšanās piedalījušos vēlētāju skaita. Referendumu par domes atlaišanu nevarēs rosināt vienu gadu pēc tās sanākšanas un vienu gadu pirms tās pilnvaru beigām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Plānots, ka parakstīties par referendumu ierosināšanu iedzīvotāji varēs gan klātienē, gan elektroniski portālā “Latvija.lv” un parakstu vākšanas kampaņas ilgs 30 dienas.

Pašvaldību referendumu likums dos iespēju iedzīvotājiem piedalīties jautājumu lemšanā pašvaldībās un ietekmēt domes darbību vietējo iedzīvotāju interesēs, teikts likumprojekta anotācijā. Tomēr Saeimā daudzi šo ieceri vērtē skeptiski. “Mēs nezinām, kas vēl notiks ar situāciju drošības jomā, ja katru mēnesi kāds iedomāsies rosināt mēra atlaišanu,” bažījās deputāts Māris Kučinskis (ZZS). Tomēr vislielākās bažas deputātiem bija par Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšlikumu ļaut rīkot šādus referendumus arī teritorijas plānojumu sakarā. “Ja šāds likums jau būtu bijis spēkā, mums nebūtu ne Nacionālās bibliotēkas, ne Melngalvju nama, jo nav neviena šāda te plānojuma, kas visiem patiktu. Un tagad, ja viens konkurents ierosina plānojumu, tad otram tas noteikti nepatiks, viņš savāks balsis, mēģinās organizēt referendumu,” brīdināja Kučinskis. Pret komisijas priekšlikumu iebilda arī VARAM parlamentārais sekretārs Einārs Cilinskis.

Neskatoties uz šīm iebildēm Saeimas vairākums atbalstīja likumprojektu. Taču pēc deputāta Kučinska lūguma tam tika noteikts garāks priekšlikumu iesniegšanas termiņš, lai darbu ar likumprojektu turpinātu jau 12. Saeima.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.