Par pašmāju ražojumiem nav jāaģitē 0
“Pērc vietējo!” – ar šādu saukli Latvijas tirgotāji un rūpnieki sakarā ar Krievijas noteikto aizliegumu precēm no Eiropas Savienības, tostarp, Latvijas, mudina ikvienu iedzīvotāju biežāk pirkt pašmāju preci. Tādējādi iespējams atbalstīt mūsu tautsaimniekus.
Jautāju lasītājiem, vai viņi atsauksies tirgotāju un ražotāju aicinājumam?
Gunārs Lauks Rīgā: “Noteikti atbalstīšu mūsu zemniekus un ražotājus. Esmu patriotisks cilvēks. Un to, ka daži produkti kļuvuši lētāki, pārliecinājos savām acīm. Vienmēr pērku Straupē ražotās paniņas. Līdz šim tās maksāja 65 eirocentus, bet nupat skatos – 45 centi. Patīkami.”
Andris Survilo Rīgā: “No vienas puses, gribas atbalstīt pašmāju ražotājus, bet, no otras puses, netaisos to darīt, jo kāpēc produkti līdz šim katru mēnesi kļuva arvien dārgāki un dārgāki? Litra piena paka lielveikalā lētāk par vienu eiro nav nopērkama. Piena cenas līdz šim nav kritušās. Skaidrs, kāds atkal grib tapt bagāts. Saņemot arī kompensāciju no valsts, peļņa būs nodrošināta.”
Valdis Zemītis Rīgā: “Tāds aicinājums pilnīgi lieks, jo mēs to arī līdz šim ievērojām. Tā taču mūsu valsts, pašu audzēta produkcija, kas ir daudz veselīgāka par ievesto. Domāju, šoreiz Krievijas aizliegums nāks mums par labu. Vairāk veikalu plauktos redzēsim pašmāju ražojumus. Parasti mēs kā paipuisīši skatāmies pār plecu, ko mums teiks Eiropas Savienība. Pašiem jālemj, ko un kā darīt.”
Žanis Grīnbergs Kuldīgā: “No citām valstīm ievestās pārtikas preces mūsu ģimene vispār nepērk. Kartupeļus, gurķus, sīpolus, ķiplokus, pupiņas izaudzējam savā ģimenes dārziņā. Kuldīgas apkārtnē pienu pērkam no vietējiem zemniekiem. Par trīs litru burku maksāju vienu eiro. Piens daudz veselīgāks, bez konservantiem un vitamīniem, turklāt trīs reizes lētāks nekā veikalā. Kāda skābputra no tā sanāk – nenoēsties!”
Andris Dolāns Rīgā: “Skaidrs, ka jāatgādina iedzīvotājiem, ka priekšroka dodama pašu produkcijai. To aktīvāk vajadzēja popularizēt jau pirms 20 gadiem, tad būtu mazāks aizbraucēju skaits, viņiem būtu bijis darbs. Un mums preču ziņā nav jākonkurē ar mūsu kaimiņiem lietuviešiem un igauņiem. Arī viņi pelnījuši mūsu atbalstu.”
Rita Gornostaja Rēzeknē: “Ražotāji nedrīkst cerēt tikai un vienīgi uz līdzcilvēku patriotismu. Kartupeļu pakā vienmēr gadīsies kāds bojāts, un tas nav godīgi. Runājot par valsts solīto kompensāciju, uzskatu, ka nekādā ziņā to nedrīkst saņemt tie ražotāji, kas veikalu plauktiem piegādā piena produktu izstrādājumus, piemēram, tādus kā krējuma izstrādājums vai saldējums. To sastāvā ir kaitīgā palmu eļļa. Iznāk, ka peļņas dēļ iedzīvotājiem jāziedo sava veselība. Bet patīkami, ka “Maxima” veikalā kefīrs jau maksā par 10 centiem lētāk.”
Ginta Ķeruka Limbažu novadā: “Es arī līdz akcijas izziņošanai esmu pirkusi tikai vietējo produkciju, tiesa, ar retiem izņēmumiem. Bet tik un tā neuzticos lielajiem pārtikas uzņēmumiem – ne gaļas, ne piena pārstrādātājiem. Uzticos mājražotājiem un mazajiem pārstrādes uzņēmumiem, tādiem kā Smiltenē vai Straupē. Produktus iegādājos arī tepat no vietējiem zemniekiem vai tirdziņos. Nopērku pienu, pati vāru biezpienu un sienu sieru.”
Voldemārs Krastiņš Liepājā: “Ja reiz tirgotāji un ražotāji vēlas mūsu atbalstu, es aicinātu arī viņus būt pašaizliedzīgiem un godīgiem. Kā pircējs bieži esmu piedzīvojis arī vilšanos. Bez šaubām, vietējā produkcija ir pati labākā, par to diskusiju nevar būt.”
Jānis Greijers Dobeles novadā: “Domāju, nekas prātīgs no šīs kampaņas neiznāks. Cilvēki tāpat skatīsies uz cenām, izvēlēsies, kas lētāks. Protams, būs arī patriotiski noskaņoti pircēji. Bet tas, ko dara Krievija, nav nekāds prāta darbs.”