Foto – LETA

Par ogu lasīšanu nesoda 0

“Latvijas Avīzes” 5. augusta numurā rakstā “VID izgaismo ogu ēnas pusi” stāstījām par Valsts ieņēmumu dienesta (VID) veiktajām pārbaudēm pie savvaļas ogu uzpircējiem jūlija beigās, pēc kurām vairākas uzpirkšanas vietas Smiltenes pusē beidza darboties.

Reklāma
Reklāma

 

TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Pēc publikācijas par VID veikto uzraudzību šai nozarei pastāstīja dienesta Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Dace Pelēkā un Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Ina Renšmite.

VID pirms šā gada savvaļas ogu sezonas savu iespēju robežās informēja cilvēkus, kas piepelnās ar savvaļas ogu lasīšanu, par to, ka fiziskai personai no naudas ienākumiem līdz Ls 2000 iedzīvotāju ienākuma nodoklis par pārdotajām ogām nav jāmaksā un saimnieciskā darbība nav jāreģistrē. Ogu uzpircējiem ir jāmaksā nodokļi un ir jāreģistrē saimnieciskā darbība.

CITI ŠOBRĪD LASA

VID īpašas pārbaudes ogotājiem un uzpircējiem nerīko, vien reaģē uz dienestā saņemtajām sūdzībām. Informāciju dienests saņem par nelikumīgām darbībām uzpirkšanā. Tā kā ar šo uzņēmējdarbību galvenokārt nodarbojas Vidzemē, visvairāk sūdzību ir no turienes.

Pērn pavisam ir veiktas 49 tematiskās pārbaudes, tostarp 27 fiziskajām personām un 22 juridiskajām personām. Un 28 gadījumos tika atklāti pārkāpumi iepirkuma aktu un darba tiesisko attiecību noformēšanā. Protams, arī nereģistrētā saimnieciskā darbība fiziskām personām, kas uzpērk ogas bez reģistrācijas. Pēc pārbaudēm astoņas fiziskās personas reģistrēja saimniecisko darbību. Pavisam pērn pār pārkāpumiem piemērojām 3500 latu soda naudu, konfiscējām 49 kilogramus ogu, kam nebija preču apliecinošo dokumentu.

Šajā gadā esam saņēmuši informāciju par adresēm un vietām, kur notiek tirdzniecība ar ogām un vērojami iespējami pārkāpumi. Darbu sākām jūlija vidū. Patlaban esam bijuši deviņās adresēs, tostarp trīs juridisko personu adresēs. No sešām fiziskajām personām, kuras pārbaudījām, trīs nebija reģistrējušas saimniecisko darbību. Šie cilvēki teica, ka ogas pērk savām vajadzībām. Šīm personām ir jāreģistrē nodokļu maksātāja statuss.

Šā gada pārbaudēs redzam, ka juridisko personu naudas izmaksu sarakstos, piemēram, redzami tik čakli ogu lasītāji, kas ik dienu nodod 120 – 180 kilogramus ogu. Vienā nedēļā persona, piemēram, ir saņēmusi aptuveni 970 latus. Tas liek domāt par iespējamu nereģistrētu saimnieciskās darbības veikšanu.

Proti, cilvēks no citiem ogu lasītājiem ogas uzpērk un vēlāk pārdod. Šo informāciju vēl pārbaudām. Jāuzsver, ka fiziskas personas pirmajā pārkāpuma reizē brīdinām, dodam cilvēkam iespēju līdz lēmuma pieņemšanai reģistrēt saimniecisko darbību. Soda naudu pirmajā reizē nepiemērojam.

Savvaļas ogu lasītāju un uzpircēju pārbaudes nav VID darbības prioritāte. Mūsu pārbaudēs neesam sastapuši nevienu Lietuvas vai Igaunijas uzpircēju.

Reklāma
Reklāma

VID vērš uzmanību – ja ir vēlme nodarboties ar saimniecisko darbību, tas ir jādara likumā noteiktā kārtībā.

Fiziskās personas var pašu vāktās ogas pārdot par summu līdz 2000 latu, nevis uzpirkt tās no citiem ogotājiem un vēlāk pārdot.

Juridiskās personas šajā biznesā ir apzinātas, tie ir aptuveni 20 uzņēmumi. Informāciju par to, cik fiziskajām personām naudas ienākumi no savvaļas ogu un sēņu pārdošanas pārsniedza 2000 latus, pirmo reizi apkoposim šogad.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.