Par nedēļu pagarina pieteikšanos 50 eiro atlīdzībai par nomedītajām mežacūku mātītēm 0
Par nedēļu pagarināta pieteikšanās Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) izmaksātajiem 50 eiro par katru nomedīto mežacūku mātīti.
PVD sākotnēji informēja, ka nomedīto mežacūku mātīšu pierādījumus, ka nomedītais dzīvnieks ir sievišķā dzimuma īpatnis, dienests bija paredzējis pieņemt līdz šā gada 5.decembrim vai līdz brīdim, kad būs iztērēts programmai paredzētais finansējums – kopumā 875 000 eiro.
“Tā kā finanšu līdzekļi kompensāciju izmaksai par nomedītām meža cūku mātītēm vēl pieejami, tika lemts par rīkojuma pagarināšanu un līdz ar to nomedīto meža cūku mātīšu pierādījumus turpināsim pieņemt līdz šā gada 12.decembrim,” norāda PVD.
Jau ziņots, ka PVD no šā gada 24. februāra atsāka maksāt 50 eiro par katru nomedīto meža cūku mātīti, lai samazinātu mežacūku populāciju, tā ierobežojot Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatību. Šīs izmaksas tiks segtas no ĀCM apkarošanas programmas, kuru līdzfinansē Eiropas Savienība.
Lai saņemtu atlīdzību, medniekam, līdz ar aizpildītiem dokumentiem, PVD teritoriālajā struktūrvienībā jāiesniedz pierādījumi, ka nomedītais dzīvnieks ir sievišķā dzimuma īpatnis un pārskatu par izmantotajām medību atļaujām, kurā PVD inspektori veiks atzīmi. ĀCM un Klasiskā cūku mēra inficētajās teritorijās pierādījumus jānodod kopā ar asins un/vai orgānu paraugiem.
Jau ziņots, ka šogad konstatētas 19 914 ar ĀCM inficētas mājas cūkas astoņās ĀCM skartajās saimniecībās un vīruss mājas cūku populācijā skāris astoņus novadus un tikpat pagastus. Pēdējais saslimšanas gadījums ar ĀCM mājas cūku populācijā Latvijā bija 2017.gada 10.oktobrī.
Mežacūku populācijā ĀCM šogad konstatēts 1271 dzīvniekiem 83 novadu 246 pagastos.
ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.