Par melleņu groziņu nodoklis nav jāmaksā 0
Ik vasaru mežā salasu pārdesmit litru melleņu un gaileņu, kuras pēc tam pārdodu vietējā tirgū, jo no pensijas vien grūti savilkt galus kopā. Vai patiešām arī par pārdotajām ogām un sēnēm tagad jāmaksā valstij nodoklis? IRMA ZELTKALNE Dundagas novadā
Cilvēkam, kurš tirgū pārdevis pārdesmit litrus mežā salasītu ogu vai sēņu, nav jāuztraucas. Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 24% apmērā jāmaksā tikai tiem, kuru ienākumi no sēņošanas, ogošanas vai savvaļas ārstniecības augu un ziedu vākšanas gada laikā pārsniedz 2845,74 eiro (2000 latu). Tad šī nodarbošanās jau tiek uzskatīta par saimniecisku darbību, kas jāreģistrē Valsts ieņēmumu dienestā (VID).
Ikvienam pastāvīgam un godīgam ogotājam, sēņotājam vai savvaļas augu un ziedu vācējam gan būtu jāuzskaita ienākumi. Ja gada laikā tie pārsniedz minētos “griestus”, ar nodokli apliekama tikai pārsniegtā summa, no tās atskaitot izdevumus, kas radušies sēņošanas, ogošanas vai savvaļas ārstniecības augu un ziedu vākšanas gaitā.
Tāpat par 2014. gadā gūtajiem ienākumiem no sēņošanas, ogošanas vai savvaļas ārstniecības augu un ziedu vākšanas, ja tie gada laikā pārsnieguši 2845,74 eiro, no 2015. gada 1. marta līdz 1. jūnijam personai būs jāiesniedz VID gada ienākumu deklarācija.
Cilvēkiem, kuri pastāvīgi nodarbojas ar ogu, sēņu vai savvaļas augu un ziedu vākšanu, agrāk bija vēl cita likumā noteiktā iespēja – maksāt patentmaksu – 30 latus mēnesī. Tik augsta patentmaksa sabiedrībā izraisīja lielu sašutumu.
Kopš 2012. gada ogotājiem, sēņotājiem vai savvaļas ārstniecības augu un ziedu vācējiem tādas nav, jo likumdevēji sapratuši, ka šādai patentmaksai nav jēgas.