Par Meksikas prezidentu ievēl kreiso populistu 0
Svētdien, 1.jūlijā, notikušajās Meksikas prezidenta vēlēšanās uzvarējis galēji kreiso kandidāts, bijušais Mehiko mērs Andress Lopess-Obradors, par kuru balsojuši aptuveni 53,5% meksikāņu.
Otrajā vietā ar 22,5% balsu ierindojies konservatīvās Nacionālās rīcības partijas kandidāts un bijušais Kongresa spīkers Rikardo Anaja, bet līdzšinējās valdošās kreisi centriskās Institucionālās revolucionārās partijas kandidāts un bijušais finanšu ministrs Hosē Meade ieguvis 16,1% balsu.
Šī ir pirmā reize Meksikas jaunāko laiku vēsturē, kad kāds kandidāts prezidenta vēlēšanās uzvarējis, iegūstot vairāk nekā pusi balsu. Kā atzīmē analītiķi, Lopesa-Obradora uzvara liecina par vēlētāju neapmierinātību ar tradicionālajām partijām, kuras tiek vainotas korupcijā un narkomafijas karteļu izraisītajā vardarbībā.
Abi galvenie Lopesa-Obradora sāncenši jau pirms balsu skaitīšanas sākotnējo rezultātu uzzināšanas atzinuši savu sakāvi. “Balsošanas tendences nav mums par labu,” atzina Meade, norādot, ka atbildība par valdības vadību un Meksikas nākotni būs jāuzņemas Lopesam-Obradoram. Arī Anaja atzinis, ka Lopess-Obradors, visticamāk, ir vēlēšanu uzvarētājs, un novēlējis viņam “vislielākos panākumus Meksikas interesēs”.
Uzrunā pēc uzvaras 64 gadus vecais Lopess-Obradors mēģināja kliedēt savu oponentu bažas, kuras izraisījis viņa kreisais radikālisms priekšvēlēšanu kampaņas laikā. Lopesa-Obradora pretinieki viņu iesaukuši par “tropu Mesiju”, kas vēloties Meksikā iedibināt tādu pašu režīmu, kāds ir Venecuēlā.
“Mūsu jaunais nacionālais projekts paredz [izveidot] patiesu demokrātiju. Mēs nevēlamies izveidot nedz atklātu, nedz slēptu diktatūru,” uzrunājot sajūsminātos sekotājus, uzsvēra Lopess-Obradors, solot aizstāvēt pilsoniskās brīvības, cienīt privāto īpašumu un panākt sašķeltās nācijas izlīgumu.
Lopesu-Obradoru jau apsveicis arī ASV prezidents Donalds Tramps. “Es ļoti ceru ar viņu sadarboties. Ir daudz darāmā, kas nāks par labu ASV un Meksikai,” tviterī paziņojis Baltā nama saimnieks, kura īstenotā protekcionisma un imigrācijas politika izraisījusi nopietnu saspīlējumu abu kaimiņvalstu attiecībās. Lopess-Obradors savas priekšvēlēšanu kampaņas laikā bija solījis Trampu “nolikt pie vietas”, bet savā uzvaras runā nākamais prezidents centās mainīt toni, solot attiecībās ar ASV uzturēt “draudzību un sadarbību”.