Foto. pexels.com/ Aaron J Hill

Par mata tiesu! Kā melnais lācis gandrīz uzsāka Trešo pasaules karu 0

Kāds pavisam aizmirsts melnais lācis reiz gandrīz mainīja vēstures gaitu. 1962. gada oktobris bija laiks, kad pasaule jebkad vistuvāk nonākusi “kodoliznīcināšanas bezdibenim un cilvēces galam”, tā tolaik izteicās Roberts F. Kenedijs. Aukstais karš bija sasniedzis kulminācijas punktu, kad Padomju Savienība izmantoja Kubu kā kodolraķešu bāzi, savukārt Amerika bija gatava to darīt Itālijā un Turcijā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Kokteilis
Kuras dāvanas īpaši nes laimi un labklājību? 4 padomi labām dāvanām
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Lasīt citas ziņas

ASV Krievijas rīcībai atbildēja, īstenojot jūras “blokādi” ap Kubu, kas nozīmē, ka uz salu vairs nevarēja ievest kodolieročus.
ASV militārpersonas atradās “Defcom-3”, kas nozīmē, ka kodolkarš varēja sākties jebkurā brīdī, Džona F. Kenedija un padomju līdera Ņikitas Hruščova sarunām nekur nenonākot, par to plašāk vēsta britu tabloīds Metro.

Bet tas, ko abi līderi diskusijās neņēma vērā, bija fakts, ka postošu pasaules karu var izraisīt arī nevainīgs melnais lācis. 1962. gada 25. oktobra naktī Dulutas gaisa spēku bāzē Minesotā sargs kaut ko pamanīja.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bāzē atradās vairāk nekā 130 kodolieroču, kas nozīmē, ka drošības uzraudzība bija ļoti stingra, tāpēc, kad sargs ieraudzīja tēlu, kas rāpās pāri žogam, viņš atklāja uguni. Pēc viņa domām, tas bija padomju spiegs.

Kaimiņu militārās bāzes tika informētas, ka pastāv potenciālas briesmas no Dulutas. Piloti domāja, ka ikviena murgs ir piepildījies un sācies kodolkarš. Divas iznīcinātāju eskadras devās uz savām lidmašīnām, kurām visām vēderā bija piestiprinātas raķetes ar kodolgalviņu.

Bet, kad sargs tuvojās pārkāpējai figūrai, viņš pamanīja, ka ir nošāvis melno lāci, nevis krievu spiegu. Viņš steigšus ziņoja saviem priekšniekiem, trauksme tika pārtraukta, piloti atstāja savas lidmašīnas.

Tomēr šī nav vienīgā reize, kad nenozīmīgs negadījums ir gandrīz izraisījis kodolkatastrofu.

1988. gadā Arkanzasā apkopes darbinieks neveikli nometa 4 kilogramus smagu uzgriežņu atslēgu vairāk nekā 27 metru augstuma, caursitot kodoltermiskās Titan II raķetes degvielas tvertni. Negadījums izraisīja sprādzienu, kura spēks izgrūda kodolbumbu no tās pazemes bunkura.

Šim strādniekam par lielu atvieglojumu sprādziens nenotika, neviens netika ievainots.

Un vēl – 2018. gadā miljons Havaju salu iedzīvotāju tika satraukti, kad salu ārkārtas situāciju vadības aģentūrai mācību laikā radās komunikācijas traucējumi, un tā izsludināja raķešu trauksmi. Pēc 38 minūšu ilgas panikas havajiešiem beidzot tika paziņots par kļūdu un haoss tika apturēts.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.