Raina Dūrēja-Dombrovska: Par Latvijas farmācijas industriju interesējas ASV un Koreja 0
Autore: Raina Dūrēja-Dombrovska, Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācijas izpilddirektore
Nozares lielie un vidējie uzņēmumi 2018. gadā ir kāpinājuši vai vismaz saglabājuši 2017. gada apgrozījumu apmēru gan vietējā, gan eksporta tirgos.
Ķīmijas un farmācijas industrija ir viens no Latvijas ekonomikas flagmaņiem, kas 2018. gadā atkal uzrādīja mērenu, bet stabilu izaugsmes tempu.
Savukārt 2019. gadā Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācijā (LAĶĪFA) ietilpstošie uzņēmumi paredzējuši likt uzsvaru uz investīcijām izpētē un attīstībā, lai saglabātu izaugsmi, palielinātu apgrozījumu un iekarotu aizvien jaunus eksporta tirgus, kā arī izstrādātu jaunas un inovatīvas zāles.
Stabilu izaugsmes tempu saglabājuši lielākie Latvijas zāļu ražotāji. 2018. gadā nozares līderpozīcijas vēl aizvien ieņem “Grindeks”, “Olainfarm” un “PharmIdea”. Būtisku pienesumu kopējā nozares apgrozījuma kāpināšanā sniegusi virkne citu LAĶĪFA biedru, piemēram, “Silvanols”, “Rīgas farmaceitiskā fabrika”, “AD Smart” u. c.
“Grindeks” 2018. gada deviņos mēnešos sasniedza 102,4 milj. eiro apgrozījumu, kas ir par 6,6 milj. eiro vai 7% vairāk nekā 2017. gada attiecīgajā periodā, bet “Olainfarm” 2018. gadā 11 mēnešu pārdošanas apmērs pieaudzis par 7%, salīdzinot ar 2017. gada attiecīgo periodu, un tas sasniedza 112,6 milj. eiro, liecina biržā “Nasdaq Riga” iesniegtie provizoriskie konsolidētie rezultāti, un, pēc uzņēmuma aplēsēm, tā nekonsolidētais apgrozījums 2018. gadā varētu sasniegt 96 milj. eiro, bet konsolidētais apgrozījums – 130 milj. eiro.
AS “Grindeks” saražotā produkcija pērn tika eksportēta uz 82 pasaules valstīm kopumā par 95,3 milj. eiro, bet “Olainfarm” koncerns 2018. gadā realizējis produkciju 52 pasaules tirgos. Krievijas rubļa svārstību dēļ eksports uz šo valsti sarucis par 5%.
Arī “Solepharm” 2018. gadā eksportu palielināja par 30%, sāka biznesu Krievijā un uzcēla jaunu ražotni, bet “Silv EXPO” pagājušā gada sasniegums ir produktu portfeļa papildināšana ar pretnovecošanās produktu un trīs produktu piereģistrēšana Francijā.
Tikmēr “Nukleārās medicīnas centrs” pērn strādāja pie vairāku jaunu radiofarmpreparātu izstrādes, palielināja ražošanas apjomu par aptuveni uz pusi, bet “Biolat” pērn ražošanas apjoms pieaudzis par aptuveni 20% un eksports palielinājās par 30%.
Savukārt “LMP” eksports 2018. gadā, salīdzinot ar 2017. gadu, ir pieaudzis par 10%, un tas ir piereģistrējis vienu no saviem produktiem jaunā tirgū – Polijā. 2019. gadā uzņēmums nolēmis attīstīt eksportu arī Azerbaidžānā, Gruzijā, Kazahstānā, Lietuvā, Igaunijā, Nīderlandē un Maltā.
Latvijā līdzīgi kā citviet Eiropas Savienībā (ES) farmācijai liels izaicinājums ir cīņa pret zāļu viltojumiem, un nolūkā nodrošināt godīgu konkurenci 2019. gada februārī spēkā stāsies jaunas ES Viltoto zāļu direktīvas prasības, kuru mērķis ir aizsargāt pacientus no viltotu zāļu iekļūšanas legālā piegādes ķēdē.
Zāļu verifikācijas sistēmas ieviešana jau 2018. gadā daudziem farmācijas nozares ražotājiem radīja ievērojamus izdevumus. Tikmēr LAĶĪFA uzņēmumi kā attīstības bremzējošos faktorus min kvalificētu speciālistu trūkumu, ierobežoto valsts finansējumu un zemo Latvijas iedzīvotāju pirktspēju.