Par Kurzemes finiera pārņemšanu sākts kriminālprocess 8
Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Ziemeļkurzemes iecirknī 17. aprīlī uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 177. panta 3. daļas par to, ka, izmantojot SIA Kurzemes finieris maksātnespējas procesu, tā, iespējams, noziedzīgā ceļā nodrošinot iespēju pārņemt kontroli uzņēmumā, tostarp atsavinot vērtīgus pamatlīdzekļus, Dienas Biznesu informēja uzņēmuma bijušais valdes priekšsēdētājs Dzintars Odiņš.
Kriminālprocess tika uzsākts pēc jau minētā Dz. Odiņa iesnieguma policijai pērn 2. septembrī, kurā viņš norādīja, ka 2014.gadā notikusī uzņēmuma pārņemšana bijusi ar krāpšanas pazīmēm.
Proti, sākotnēji uzņēmuma Stiga RM īpašnieks Andris Ramoliņš viņam esot uzdevies par potenciālo investoru, bet vēlāk iniciējis maksātnespējas procesu tiesā un tā gaitā nodrošinājis Stiga RM kontroli pār SIA Kurzemes finieris.
Dienas Biznesa 18. aprīļa numurā, rakstā Reiderisms parvalsts naudu? jau aprakstīts, ka, iespējams, uzņēmuma pārņemšanā tieši vai netieši līdzdarbojušās Hipotēku un zemes bankas (šobrīd Altum), kā arī VID amatpersonas.
Dz. Odiņš iesniegumā policijai cita starpā arī norāda uz iespēju, ka tikusi realizēta PVN shēma, kurai VID amatpersona piekritusi. Tāpat viņš izteicis šaubas par bankas rīcību, bez izsoles visas uzņēmuma cesijas nododot vienam no kreditoriem. Dienas Biznesa vairāk nekā gadu ilgā izmeklēšanā, kas notika pēc intervijas ar Dzintaru Odiņu 2021. gada novembrī, tā arī neizdevās noskaidrot, vai reiderisms ir noticis vai nav, atstājot vien šaubas un jautājumus par iespējamām PVN shēmām un bankas rīcību.
Dz. Odiņš savā iesniegumā policijai norāda, ka viņam kā cietušajam procesā un uzņēmuma līdzīpašniekam ir nodarīti pamatīgi zaudējumi, kurus viņš lēš miljonos eiro, galvenokārt norādot uz Stiga RM īpašnieka A. Ramoliņa iesaisti visos darījumos, kurus uzskata par krāpnieciskiem. Sabiedrībai sāpīgāks varētu būt ne Dz. Odiņa zaudējums, bet valsts zaudējumi no nesaņemtā PVN un savdabīgās cesiju pārdošanas, kur saprotamā daļa ir nodoklis, bet par cesiju izsoles ieguvumiem ir grūti spriest, jo nevar tirgot pārdotu zirgu.
Kriminālprocess ierosināts par krāpšanu grupā, lielos apmēros, kas paredz reālu ieslodzījumu līdz 10 gadiem, tostarp arī mantas konfiskāciju.