Foto: Evija Trifanova/LETA

“Latvenergo” vadītājs par konkurenci, Zaļo vienošanos un klimata plānu ietekmi uz enerģētikas nozari 0

Autors: “Latvenergo” valdes priekšsēdētājs, galvenais izpilddirektors Āris Žīgurs.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Lasīt citas ziņas

2019. gada 22. decembrī svinējām Latvenergo 80. jubileju, atceroties uzņēmuma vēsturisko sākumu, kad Rīgas pilī tika parakstīts dokuments – likums par Valsts elektrības uzņēmuma “Ķegums” izveidi. Astoņdesmit gados ir izveidots ekonomiski stiprs un valstiski nozīmīgs enerģētikas uzņēmums, tā ieguldījums tautsaimniecībā ik gadu pieaug.

Pērn paveikts ļoti daudz

Tomēr arī viena gada laikā var paveikt daudz – tā noteikti var sacīt par 2019. gadu. “Latvenergo” vairs nav tikai elektroenerģijas ražotājs un tirgotājs, jo esam būtiski paplašinājuši savas darbības robežas, no dažādu elektroenerģijas pakalpojumu piedāvājumiem līdz dabasgāzes produktiem mājsaimniecībām un uzņēmumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Elektrum” dabasgāzes produktu pārdošanā ir ļoti labi rezultāti: vairāk nekā 5000 mājsaimniecību un 700 uzņēmumu ir mūsu klienti. Vienlaikus turpinām izmantot dabasgāzi arī kā lielākais patērētājs Latvijā savās termoelektrostacijās, kuru nozīme šogad ir ieguvusi jaunu aspektu Baltijas valstu mērogā pēc degslānekļa staciju elektroenerģijas izstrādes samazinājuma Igaunijā.

Šogad tirgū piedāvājam arī pilnīgi jaunu pakalpojumu: e-auto elektrouzlādi Rīgā un Jūrmalā. Baltijas tirgū sekmīgi nostiprinām savas pozīcijas, pārdodot “Elektrum” Solāro pakalpojumu.

Konkurence pieaugs

2020.gadā noteikti redzēsim spilgtāku un asāku konkurenci. Lai arī dabasgāzes tirgū saglabājas daļēji regulēta vide, tajā ienākot “Latvenergo” piedāvājumam, mājsaimniecību aktivitāte apliecināja izvēles nepieciešamību tirgū.

Savukārt elektroenerģijas ražošanā pēc CO2 izmešu kvotu cenas pieauguma, kad ir notikusi būtiska elektroenerģijas izstrādes samazināšanās Igaunijas lielajās elektrostacijās, AS “Latvenergo” TEC gāzes koģenerācijas iekārtas ir ļoti pieprasītas tirgū, turklāt tās ir videi draudzīgākās ražotnes starp tām, kas izmanto fosilos resursus.

Vispārēja Baltijas elektroenerģijas deficīta situācijā Latvija kļūst par eksportētājvalsti.

Tiks pabeigta lielākā siltuma akumulācijas tvertne

Palielinot savu konkurētspēju, “Latvenergo” nākamgad paredzēts pabeigt siltuma akumulācijas tvertnes izbūvi TEC-2, kas būs lielākā Baltijā. Tā būs jauna pieeja siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošanas procesa energoefektivitātes palielināšanai, lai samazinātu primāro energoresursu izmantošanu un siltumnīcefekta gāzu emisijas.

Reklāma
Reklāma

Tā ļaus vēl labāk piemērot ražošanu tirgus prasībām, jo sniegs iespējas nodalīt siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošanu, kas palielina TEC-2 darbības elastību.

Vai globālās vēsmas ietekmēs “Latvenergo”

Enerģētika Latvijā ir attīstījusies kopsolī ar pasauli – gan pirms 100, gan 80 gadiem, gan mūsdienās.

Šobrīd tajā ienāk lielas naftas, gāzes un autobūves kompānijas, kur katra saskata savu iespēju potenciālu.

Globalizācijas laikmetā mēs esam cieši saistīti ar pārējo pasauli, un arī tādi notikumi kā ASV prezidenta vēlēšanas 2020. gada rudenī, Eiropas Komisijas rosinājums noteikt vērienīgākus izmešu samazinājuma mērķus būtiski ietekmēs arī mūsu rīcību nacionālā līmenī, tai skaitā enerģētikā.

Eiropas Komisijas nule sabiedrībai komunicētā Zaļā vienošanās jeb “Green deal”, Nacionālais enerģētikas un klimata plāns, jauni energofektivitātes mērķi un citi politiski dokumenti noteikti mainīs “Latvenergo” darbības ietvaru.

Jau šobrīd redzam, cik strauji notiek attīstība un izmaiņas. Patērētāji arvien vairāk iesaistās tirgū, un arī mūsu sabiedrībā pieaugs aktīvo lietotāju (prosumers) skaits, skaidro uzņēmuma va

Iet kopsolī ar jaunākajām tendencēm

Vēl pirms trīs gadiem domājām, vai mums kā uzņēmumam mēģināt tirgot gāzi un pārdot saules paneļus, jo tā taču mēs samazinām pieprasījumu pēc mūsu pašu pamatprodukta, tad šodien mūsu secinājums – ejam pareizā nozares kopējo tendenču virzienā.

Baltijas tirgus enerģētikā pilnveidojas. Bez tradicionālās dabasgāzes transportēšanas cauruļvadu sistēmās strauji attīstās piegādes, izmantojot sašķidrinātās gāzes (LNG) tehnoloģijas. Arī mēs Latvijā zināmu daļu dabasgāzes iegādājamies no Klaipēdas LNG termināļa.

Elektroenerģijas tirgū cenas lielā mērā būs atkarīgas no hidrorezervuāru piepildījuma Skandināvijā, un nav iespējams prognozēt, cik labvēlīgi vai, tieši otrādi, nelabvēlīgi tam būs klimatiskie apstākļi.

Lai arī jau šodien redzam iespējamo dažādo notikumu ietekmi uz nozari kā nacionālā, tā globālā mērogā, “Latvenergo” koncerns paliks enerģijas tirgū kā nozīmīgs ražotājs, tirgotājs un droša, kvalitatīva pakalpojuma sniedzējs.

2020. gadā visiem Latvijas uzņēmumiem novēlam izaugsmi un panākumus, kā arī straujo tehnoloģiju attīstības laikmetā būs elastīgiem savā rīcībā.

Laimīgu jauno gadu!

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.