“Par ko mēs maksājam nodokļus?” Vīrietis paliek “uz gultas”, jo ģimenei nav iespējas samaksāt par NMPD izsaukumu 0
Ar nelāgu pieredzi, kas saistīta ar veselības aprūpi, un patiesu sašutumu sociālajos tīklos dalījusies Mairita. Viņas rakstītais nav palicis nepamanīts, un sociālajos tīklos ziņa strauji izplatījusies. Stāsts ir par vīrieti, kurš palicis “uz gultas”, jo ģimenei nebija naudas, ko samaksāt par Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) izsaukumu.
Viņa raksta “Manas kolēģes brālis tagad ir uz gultas kā dārzenis, jo… Jo vakarā vēlu sieva (cilvēki pensionāri ap 70 gadiem) zvana ātrai palīdzībai, ka vīram jau visu dienu nenormāli sāp galva un paliek arvien sliktāk. Pirmais, ko atbild ātrās palīdzības dispečere, ka jums būs jāmaksā 70–80 € par izsaukumu, ja šis izsaukums nebūs adekvāts! Sieva nobijās, jo tādas naudas liekas viņiem nav!”
“Otrā diena, kad atnāca vietējā daktere, kas izsauca ātros, bija jau par vēlu—insults! Tagad šis vīrs ir paralizēts un nevienu neatpazīst! Par ko mēs maksājam nodokļus, ja pat ātro palīdzību (kam 21. gs. būtu par velti jābūt jebkurā situācijā) ir jāmaksā, un riskējot ar savu un tuvinieka veselību un pat dzīvībām! Kas mūsu politiķiem ir prioritāte – Airbaltic, Railbaltic un vēl projekti, kur var zagt naudu,” sieviete neslēpj sašutumu.
Cilvēka dzīvībai un veselībai valstij ir jābūt pirmajā vietā❗️Īpaši NMPD un Veselības ministrijai ir jānodrošina palīdzība visiem, kam tā nepieciešama. Bet kas notiek tagad?! Cinisms un pamattiesību pārkāpšana!
Satversmes 111. pantu vajag piekārt gan ministram, gan NMPD… pic.twitter.com/sAa5vGksC3— Māris Ruks (@MarisRuksPhD) December 11, 2024
Kad ir jāmaksā par izsaukumu?
Kā vēstīts NMPD mājaslapā, ja pacienta dzīvība ir apdraudēta, par brigādes izsaukumu pacientam nebūs jāmaksā. Taču, ja mediķu brigāde tiek izsaukta situācijās, kas nav uzskatāmas par neatliekamu, tad saskaņā ar normatīviem aktiem jāpiemēro samaksa.
Maksu par izsaukumu var piemērot, ja, pieņemot zvanu, dispečers jau pa tālruni konstatē, ka situācija nav dzīvību apdraudoša un pacientam palīdzība būtu jāsaņem pie sava ģimenes ārsta vai pašam vēršoties tuvākajā ārstniecības iestādē. Taču jāuzsver, ka dispečeram ir tiesības atteikties nosūtīt brigādi un parasti šādos gadījumos dispečers iesaka zvanītājam izmantot citas palīdzības saņemšanas iespējas. Ja tomēr zvanītājam nav citas iespējas, tad izsaukuma pieteikšanas brīdī pa telefonu zvanītājs tiek informēts gan par to, ka šis būs maksas pakalpojums, gan arī par pakalpojuma cenu – 91,52 eiro.
Tāpat par iespējamu samaksu zvanītājs var tikt informēts situācijās, kas ir neskaidras un brigāde tiek nosūtīta, lai klātienē izvērtētu pacienta stāvokli. Ja tomēr mediķi pēc pacienta apskates un stāvokļa izvērtēšanas lemj pacientu nogādāt slimnīcā, tādā gadījumā par izsaukumu jāmaksā nebūs.