Par ko liecina VID dati attiecībā uz PVN plaisu 0
Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) plaisa jeb starpība starp aprēķināto PVN un reāli iekasēto nodokli 2018. gadā Latvijā samazinājusies no 12,1 līdz 10,2%, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
PVN plaisa samazinās jau kopš 2014. gada, kad tā bija 19%. 2016. gadā PVN plaisa bija 12,3%, bet 2015. gadā – 17%. 2020. un 2021. gadā gaidāma tālākā šī nodokļa plaisas samazināšanās.
Jāpiebilst, ka 10% ir ES vidējais rādītājs šī nodokļa plaisai. Igaunijā PVN plaisa ir mazāka nekā Latvijā un tā ietilpst tā dēvētajā labākajā ES valstu grupā, kur nodokļu plaisa ir robežās no diviem līdz sešiem procentiem.
Būtiskākie pasākumi PVN plaisas samazināšanā ir bijuši reversās PVN ieviešana 2016. gadā elektrotehnikai un datortehnikai, bet 2018. gadā – reversais PVN būvniecības pakalpojumiem un sadzīves iekārtām, kā arī samazinātais PVN Latvijai raksturīgajiem augļiem, dārzeņiem un ogām.
Starp pasākumiem, kas sekmējuši šī nodokļa plaisas samazināšanos, tiek minēti arī VID īstenotie preventīvie un uzraudzības pasākumi, kā arī problemātisko nozaru aktīvajā rīcībā pašsakārtošanās un konkurences stiprināšanas virzienā.
Šī gada septiņos mēnešos nodokļu kontroles rezultātā novērsti PVN zaudējumi 73 miljonu eiro apmērā – tā ir nauda, ko negodīgi uzņēmēji nav saņēmuši kā PVN atmaksu.
VID sesto gadu veic tā saucamās nodokļu plaisas novērtējumu. Nodokļu plaisu veido nodokļu summas, kuras nodokļu maksātāji nedeklarē vai deklarē, taču tā arī valsts budžetā nesamaksā.