Foto-Shutterstock.com

Par ko liecina muguras sāpes dažādās zonās? 1

Mugurkauls ir ne tikai balsts, bet tas arī sargā muguras smadzenes, kas ir centrālās nervu sistēmas daļa. Tātad – esam tik veseli, cik stiprs ir mūsu mugurkauls?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
Kā tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Muguras sāpes iedala pēc zonām – jostas un krustu, spranda un kakla vai krūšu daļas. Reizēm piemin arī asteskaula zonu, lai gan šīs sāpes ir diezgan retas.

Jostas un krustu daļas sāpes biežāk ir veciem ļaudīm un cilvēkiem, kuri ilgstoši sēž vai, gluži pretēji, – ja ir liela fiziskā slodze. Spranda un kakla daļā sāpes ir sastopamas tiem, kuri ilgstoši lasa un raksta, skatoties uz leju, tāpēc sasprindzinot kaklu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Cilvēkiem parasti šķiet, ka 30 – 40 gados viņi ir tikpat jauni kā savos 18, un tādēļ var iztikt bez speciālas vingrošanas.

Ja nav pietiekamu fizisku aktivitāšu un ķermenis katru dienu ir vienā ierastā pozīcijā, izpilda vienas un tās pašas kustības, sāpes ir neizbēgamas. Ne velti mugurkauls ir kā smalku locītavu ķēdīte. Tās nekustinot, saites kļūst stīvas, un vēlāk ir īpaši jāstrādā, lai tās aktivizētu.

Ja fiziskām aktivitātēm velta pa stundai vismaz trīs reizes nedēļā, bet mugura vienalga sāp, ir jādodas pie ārsta.

“ORTO klīnikas” vertebrologs, mugurkaula ķirurgs Artis Gulbis iesaka apmeklēt speciālistu, ja sāpju stiprums skalā no 1 līdz 10 novērtējams augstāk par 4 vai turpinās ilgāk par divām nedēļām. Katrs gadījums, protams, ir individuāls, un sāpju slieksnis atšķiras.

Aptiekās nopērkamie pretsāpju medikamenti novērš tikai simptomus. Tas ir tāpat kā mājai caurs jumts, kad neaizlāpa caurumus, bet visu laiku slauka slapjo grīdu. Ja sāpju cēlonis nav zināms, ilgstoša simptomu ārstēšana nav pieļaujama. Ir jānosaka diagnoze, lai būtu efekts. Turklāt mēnešiem ilga pretsāpju zāļu lietošana bojā kuņģi, aknas un nieres, veicina pieradumu un mazina efektivitāti.

Lai noteiktu muguras problēmu, ārsts uzklausa sūdzības un cenšas izprast, vai sāpes ir noteiktā vietā, vai izstaro uz citām ķermeņa daļām. Seko izmeklēšana un mugurkaula iztaustīšana, var būt nepieciešams rentgena izmeklējums vai neiroloģisku traucējumu gadījumā – magnētiskā rezonanse.

Reklāma
Reklāma

Vērtējot pēc sāpju rakstura un ilguma, ārstēšanā lieto gan pretsāpju, pretiekaisuma un kombinētos medikamentus, gan ārstniecisko vingrošanu, masāžu, muguras stiepšanu, kalanētiku un citas metodes. Par laimi, ķirurģiska operācija ir nepieciešama tikai vienam no vidēji 20 pacientiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.