
Kegi metode 5
Ja mani atcerēsies, tad ar to, ka pirmais sāku taisīt gūžas locītavu endoprotēžu operācijas no priekšējās pieejas. Daži to sauc par Kegi metodi. Operāciju var veikt ātri – no grieziena līdz aizšūšanai man bija nepieciešamas 17 minūtes – un bez lieliem muskuļu griezieniem vai ievainojumiem, tā ir nesāpīga, arī rehabilitācija norit daudz vieglāk. Sāku to ap 1970. gadu, pēc pieciem sešiem gadiem man jau bija milzīga prakse. Tomēr operēt no priekšpuses ir daudz grūtāk nekā no mugurpuses vai sāniem. Lielākais risks – var salūzt femorālais kauls.
Mēģināju šo paņēmienu mācīt arī citiem ortopēdiem, tostarp arī Latvijas ķirurgiem, taču tikai retais to praktizē, piemēram, Pēteris Studers to labi dara. Tomēr daudzi ķirurgi atgriezās pie muguras vai sānu pieejas, jo tā jutās drošāk.
Šodien arvien vairāk cilvēku saprot, ka šī metode ļauj izārstēties daudz ātrāk un ir saudzējošāka – 24 stundu laikā var doties mājās. Pa šo ziemu būs pabeigta grāmata par priekšējo pieeju, kurai būšu galvenais autors.
Emocionāli man pašam pati svarīgākā ir vectēva Luda Bērziņa piemiņa – atjaunotajā Jaundubultu mājā darbojas muzejs un cilvēkiem ir pieejami viņa darbi.