Ģimenes ārsts: Iedzīvotāji, kas šo gadu sagaidīja ar gavilēm, vēl nesaprot, kas viņus sagaida 261
“Es gribētu, lai šī valsts sāktu dzīvot no tā, ko viņa nopelna,” TV24 raidījumā “Preses klubs” sacīja ģimenes ārsts Andris Baumanis.
Viņaprāt, būtu jāsāk ar pašu augšu, kas ir valsts budžets.
“Ja valsts budžetā ieņēmumi ir simts eiro, tad mēs dzīvojam par šiem simts eiro, un visu, kas ir virs simts eiro, mēs diemžēl nevaram atļauties. Tas attiecas ne tikai uz ierēdņiem, tas attiecas uz visu,” viņš sacīja.
Viņš norādīja, ka tas attiecas arī uz Saeimas deputātu algām, kas tika palielinātas, bet policistiem, ārstiem, ugunsdzēsējiem, kuru mums tiešām trūkst, nauda nekad neatrodas.
Baumanis norāda, ka situācija ar veselības budžetu ir līdzīga – mēs pastāvīgi dzirdam, ka ir nepieciešams finansējums algām, telpām un citām vajadzībām, bet pieejamā nauda ir tikai tik liela, cik mēs to nopelnam.
“Mēs gribam dabūt veselības aprūpi kā Eiropā, bet katrs trešais, kas to pieprasa, saņem minimālo algu. Un pie tik maziem ienākumiem mēs nevaram to atļauties,” ārsts pauda.
Tāpat viņš norāda, ka mums ir bijuši daudzi veselības ministri, bet neviens no viņiem nav spējis precīzi aprēķināt, cik un ko valsts var garantēt veselības aprūpes jomā jebkuram Latvijas iedzīvotājam, kas maksā nodokļus.
“Mums ir ļoti daudz cilvēku, kas nemaksā šeit nodokļus, bet saņem visu. Es sagaidītu, ka kaut kādā brīdī iestātos, ka politiķi sarēķinātu šo pakalpojumu grozu, ko valsts spēj cilvēkiem garantēt, un tie, kas šeit nodokļus nemaksā – apzināti, neapzināti, strādājot ārzemēs – visu saņemtu tikai par maksu,” Baumanis sprieda, piebilstot, ka tad pēkšņi izrādītos, ka nauda paliktu pāri pat lietām, kurām līdz šim nevarēja atrast miljonu.
Viņš uzsver, ka tuvākos gadus Latvijā ģimenes ārstu skaits saruks, jo pensijā aizies vairāk, nekā atnāks vietā. Tas nozīmē, kas veselības aprūpes pieejamība Latvijā kritīsies. Un to nevarēs apturēt vismaz tuvākos trīs gadus.
Baumanis skaidro, ka trīs gadi ir rezidentūras laiks, lai sagatavotu jaunu ģimenes ārstu. Piemēram, pērn netika aizpildīti 30% no budžeta vietām, lai pensionāru vietā nāktu jaunie ārsti: “Viņu nav un nebūs!”
Tas nozīmē, ka tie iedzīvotāji, kas šo gadu sagaidīja ar gavilēm, vēl nesaprot, ka no pakalpojumu klāsta, ko viņi cerēja saņemt, viņi saņems daudz mazāk.