Foto: dabasdati.lv

Par gada bezmugurkaulnieku izvēlas parasto jūraszīli 0

Par šā gada bezmugurkaulnieku izvēlēta parastā jūraszīle – invazīva vēžveidīgo suga, kas sastopama Baltijas jūrā, liecina Latvijas Entomoloģijas biedrības (LEB) informācija portālā “dabasdati.lv”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Jūraszīles pieder pie sprogkājvēžiem, kas evolūcijas gaitā tik ļoti pārveidojušies, ka līdzību ar ierastā izskata vēžiem spēs atpazīt tikai zinātājs. Šos baltiem jūras dārgakmeņiem pielīdzināmos dzīvniekus var atrast gandrīz visu pasaules jūru un okeānu piekrastēs, tostarp arī Latvijā.

Jūraszīles, visdrīzāk, var pamanīt, skalojamies jūras krasta viļņos uz gliemeņu čaulām, koka sprunguļiem, akmeņogļu melnajiem gabaliem vai arī uz kuģu sāniem. To čaula ir veidota no sešām baltām vai bēšām kaļķa plāksnēm, kas, kopā sastiprinātas, veido konusam līdzīgu čaulu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šī bezmugurkaulnieka ķermeņa izmērs vidēji ir 0,6 – 1 centimetrs, taču tas mainās atkarībā no jūras sāļuma – jo sāļāks ūdens, jo prāvāka jūraszīle. Pieaugusi jūraszīle visu mūžu dzīvo jūrā, piestiprinājusies pie kādas cietas virsmas līdz 6 metru dziļumam.

Jūraszīles par piemērotu dzīvesvietu labprāt izvēlas ne tikai dabiskas izcelsmes objektus. Nereti to sekmīgā vairošanās vainagojās ar pamatīgām kolonijām uz kuģu virsmas, kas spēj jūtami samazināt kuģu pārvietošanās ātrumu un palielināt degvielas patēriņu.

LEB aicina šogad ziņot par jūraszīļu novērojumiem, ievietojot informāciju dabas novērojumu portālā “dabasdati.lv” vai nosūtot to tieši biedrībai uz e-pastu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.