Foto: Shutterstock

Par dzemdībās nepieciešamo maksā valsts 1

“Kas jaunajai māmiņai pienākas dzemdību namā? Manai vedeklai reiba galva, bija zems dzelzs līmenis, viņa zaudēja daudz asiņu, bet pati pirka aptiekā zāles. Esmu sašutusi – vai tad viņai tās nebija jādod par brīvu?” SARMA VENTSPILS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Dzemdību palīdzība Latvijā pienākas bez maksas. Ārstniecības iestādes, kuras ir līgumattiecībās ar valsti, saņem valsts finansējumu, lai topošajai māmiņai un mazulim nodrošinātu nepieciešamo veselības aprūpi, uzturēšanos stacionārā un ēdināšanu, kā arī nepieciešamos ārstniecības līdzekļus un materiālus. Atsevišķu slimnīcu prasība iegādāties dzemdību komplektu vai stacionārā lietojamus medikamentus uzskatāma par nepamatotu. Tām jānodrošina viss vajadzīgais dzemdību pieņemšanai un pēcdzemdību aprūpei, kamēr māmiņa atrodas slimnīcā.

Ja rodas aizdomas par nepamatoti pieprasītu samaksu, Nacionālā veselības dienesta sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Māra Āboliņa iesaka šo jautājumu risināt ar slimnīcas administrāciju. Var arī konsultēties Veselības inspekcijā vai rakstīt tai iesniegumu, lai konkrētais gadījums tiktu izskatīts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Daudzi jaunie vecāki nezina, ka valsts apmaksā arī ģimenes dzemdības ar tēva vai citas atbalsta personas piedalīšanos. Klīst mīti, ka pirms tam jāapmeklē pirmsdzemdību sagatavošanās kursi, taču tā nav tiesa. Noteikumi paredz, ka 29. līdz 30. grūtniecības nedēļā ginekologs vai vecmāte, kas novēro grūtniecību, topošo māmiņu sagatavo dzemdībām, sniedzot informāciju par elpošanas un relaksācijas paņēmieniem, dzemdību pozām, kā arī partnera atbalstu radību laikā. Protams, tas neliedz apmeklēt kursus, bet personai, kura piedalās dzemdībās, vienīgā obligātā prasība ir plaušu rentgena izmeklējums vai fluoro­gramma, jo ir ļoti svarīgi novērst jaundzimušā saskarsmi ar tuberkulozi potenciāli inficētām personām. To ieteicams veikt visiem ģimenes locekļiem, kuri dzīvos kopā ar bērniņu.

Ārstniecības iestādes mēdz piedāvāt arī dažādus papildu pakalpojumus par maksu, taču to izmantošanu topošajiem vecākiem nevajadzētu uzskatīt par obligātu. Piemēram, var izvēlēties paaugstināta komforta palātu, tēva vai cita piederīgā uzturēšanos stacionārā kopā ar māmiņu un jaundzimušo, dažāda veida atsāpināšanu, pašas izvēlēta ārsta vai vecmātes piedalīšanos dzemdībās. Par tiem jānorēķinās atbilstīgi konkrētās ārstniecības iestādes maksas pakalpojumu cenrādim.

Jāatceras, ka grūtnieces un sievietes pēcdzemdību periodā līdz 42 dienām ir atbrīvotas no pacienta iemaksas par speciālistu konsultācijām, stacionārā pavadītajām dienām un citiem veselības aprūpes pakalpojumiem, kas saistīti ar grūtniecības un pēcdzemdību novērošanu.

Noskaidrot ārstniecības iestādes, kurās pieejama valsts apmaksāta dzemdību palīdzība, un uzzināt citu informāciju par tās finansētiem veselības pakalpojumiem var Nacionālā veselības dienesta mājaslapā www.vmnvd.gov.lv vai zvanot uz bezmaksas informatīvo tālruni 80001234 (darba dienās 8.30–17.00).

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.