Foto: Omelchenko/SHUTTERSTOCK

Padomi digitālajai drošībai 0

37% Latvijas iedzīvotāju ir piedzīvojuši kiberuzbrukumu vai arī pazīst kādu, kurš ar to saskāries, puse lietotāju nejūtas droši par datiem savā mobilajā telefonā, bet trešdaļai iedzīvotāju ikdienā tiešsaistē ir pieslēgtas vairāk nekā piecas ierīces.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Neraugoties uz šiem faktiem, 66% aptaujāto atzīst, ka par digitālo drošību neinteresējas, bet 73% nav pienācīgi parūpējušies par savu digitālo drošību, atklāj Samsung veiktā Latvijas iedzīvotāju aptauja.

Izrādās, puse aptaujāto atzīst, ka nesaprot, kādas darbības jāveic, lai panāktu digitālo drošību, bet vēl 23% neizprot digitālās drošības ieguvumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas prezidente Signe Bāliņa uzsver digitālās pratības nozīmi gan uzņēmējdarbības, gan individuālā līmenī. “Tehnoloģijas sniedz jaunas attīstības iespējas mums katram individuāli, uzņēmējiem un valstij kopumā, bet jāapzinās arī digitālās vides riski un jāzina veidi, kā tos novērst.”

Cilvēki apdomā riskus, kad izmanto viedtālruni, piemēram, maksājumiem, taču, lietojot sociālos tīklus, par drošību neaizdomājas. Trešdaļa kiberuzbrukumu ir notikuši caur sociālo tīklu profilu uzlaušanu, tajā pašā laikā 28% respondentu atzīst, ka nekad nav mainījuši paroli sociālo tīklu profilam, lai gan tas ir viens no vienkāršākajiem risinājumiem, kā pasargāt savu kontu. 66% arī atklāj, ka nezinātu, ko iesākt, ja viņu sociālo tīklu konts tiktu uzlauzts.

Latvijas Blogeru un influenceru asociācijas vadītājas Maijas Armaņevas padomi kontu pasargāšanai:

• “stipras” paroles izveide un regulāra tās mainīšana;

• telefona piekļuvei izmantot pirkstu nospiedumu;

• kritiski jāizvērtē piedāvātās aplikācijas, kas prasa piekļuvi kontam (e-pastu, tālruņa numuru);

• ievērot piesardzību gan sarakstē, gan daloties ar informāciju sociālajos tīklos, piemēram, jāizvairās no mājas adreses, automašīnas numura, dokumentu un citas svarīgas informācijas publiskošanas;

• drošības riskus spēj identificēt un novērst drošas mobilās ierīces, kurās mikročipa līmenī iestrādāta daudzpakāpju drošības platforma, kas pasargā lietotāja datus kopš telefona iegādes brīža. Ir iespējams izmantot pārlūkpro­grammu, kas neļauj citām programmām tajā izsekot lietotāja darbības.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.