Par daudz cukurs un slikto tauku? “Vissliktākais ir tieši ļoti lielais sāls daudzums! Ideāla pieeja ir Somijā,” tā profesors Skride 47
“Somija tiešām ir lielisks piemērs. Tur patiešām no 1970.-1980. gadiem primārajā veselības aprūpē ir ieviests projekts, kā samazināt sāls daudzumu uzturā. Somija samazināja sāls daudzumu uzturā mazāk nekā uz 5 gramiem diennaktī. Mēs Latvijā vidēji apēdam 10-12 gramus sāls jeb nātrija hlorīda,” TV24 raidījumā “Preses klubs” stāsta Andris Skride, profesors, kardiologs, bijušais Saeimas deputāts (AP!).
“Tas aiztur šķidruma daudzumu organismā un tas ir kā riska faktors palielināta asinsspiediena patoģenēzei, kas tālāk rada miokarda infarkta, insulta un pat arī kuņģa audzēja risku. Ļoti daudzas slimības ir palielināta sāls daudzuma un diētas kļūdu dēļ.”
Tikai pēc sāls patēriņa otrajā un trešajā vietā starp diētas kļūdām ierindojas cukurs un transtaukskābes.
Turpinot par Somijas pozitīvo piemēru, viņš stāsta: “Somija septiņdesmitajos gados izveidoja valstisku projektu. Šis projekts faktiski pēc 10 gadiem parādīja, ka daudz mazāk ir kardiovaskulāro un onkoloģisko saslimšanu. Tagad, starp citu, mēs ar profesori Andu Ķīvīti-Urtāni un profesoru Aivaru Lejnieku arī Latvijā mēģinām līdzīgu projektu pieteikt,
Somija ir izcils piemērs tieši likumdošanai un valsts iesaistei veselīgā dzīvesveida veicināšanā.”
Noslēgumā ārsts iesaka vispār atteikties no papildus sāls un cukura pievienošanas ēdieniem, jo tie jau pie visiem gatavajiem ēdieniem ir pievienoti. Tāpat ārsts iesaka uzmanīgi skatīties, kādu eļļu lietojiet uzturā: “Nevajadzētu lietot palmu eļļu vai augu eļļu maisījumu. Jālieto augstas kvalitātes olīveļļa vai kā nākamā – saulespuķu eļļa.”