Par bumbu patvertnēm vēl nav sprieduši, jo līdz šim bijusi nepareizā attieksme pret Civilo aizsardzību, saka Eklons 0
LR iekšlietu ministrs Kristaps Eklons TV24 raidījumā “Nedēļa. Post Scriptum” atklāj “politikas virtuvi”:
– Tad, kad vēl tiku virzīts iekšlietu ministra amatam, ar mani vēlējās satikties un aprunāties premjerministrs Krišjānis Kariņš. Saprast, kas es īsti esmu. Vai virzīt, vai nevirzīt manu kandidatūru tālāk. Tad mans pirmais jautājums viņam bija tieši par Civilo aizsardzību. Jo tas nav viena vai divu dienestu kompetencē, tas aptver visu mūsu valsti. Es Jums pilnīgi piekritīšu, ka šobrīd arī šī joma ir ar nepietiekošu uzmanību. Pilnīgi visā spektrā.
Ar nepietiekamiem resursiem tieši Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienestā, kas ir atbildīgs par visu Civilās aizsardzības jomu, veidiem, sistēmas veidošanu un uzraudzīšanu. Mēs nonākam līdz katram iedzīvotājam individuāli un pa vidu atrodas pilnīgas visas institūcijas: pašvaldības, valsts iestādes, privātuzņēmumi utjpr. Visur ir vai nu nepietiekoši gan cilvēkresursi, gan finansiālie resursi. Un, kas man visvairāk liek satraukties – attieksmes resurss. Nav īsti izpratnes, kāpēc mums to vajag…
Kā atzīst ministrs, karš nāca par labu: pateicoties Ukrainas karam, šī attieksme lēnām sāk mainīties. Jo mēs praktiski redzam rezultātus – ar ukraiņu bēgļiem. Kāpēc mums šobrīd ir problēmas ar viņu izmitināšanu? Jo kā valsts pirms tam neesam padomājuši, kur mēs varētu izmitināt savus bēgļus dažādu apdraudējumu gadījumā, piemēram – plaši mežu ugunsgrēki, ķīmiskās avārijas, tāpat 300 kilometru rādiusā no Latvijas atrodas, ja nemaldos, piecas atomelektrostacijas.
Kāda ir mūsu valsts gatavība pārvarēt nopietnas krīzes? – jautā Eklons un informē: labi, ka mums šī gada izskaņā plānojas valsts mērogā 2. Civilās aizsardzības mācības. Tikai otrās, un iepriekšējās mācībās piedalījās 61 institūcija. Tās ir visaptverošas mācības, kuras rezultātus personīgi kontrolēja premjerministrs un pie katra izpildes punkta pierakstīja klāt atbildīgās amatpersonas un termiņus, lai tiktu novērstas visas nebūšanas un izdarīti vajadzīgie secinājumi. Ļoti ceru, ka valsts institūcijas jau šobrīd atbildīgi pieiet šo mācību plānošanas procesam, lai maksimāli izmantotu šo formātu – praktiskā vidē identificējot visas vājās vietas katrā sistēmā. Lai saprastu par ko katrs esam atbildīgi, ir jāsēžas un jāsāk par to nopietni runāt, nevis pielikt ķeksīti.
Lai man nebūtu jāskraida pa 12 ministrijām, es teicu premjeram: “vai Jūs būtu gatavs izdot savu rīkojumu, ka katrai institūcijai būtu jāpārskata un jāpalielina Civilās aizsardzības kapacitātes?”