Iespēju uzņēmumā “Kristāla kurpīte” izgatavot ādas apavus Latvijas deju kolektīviem izmanto arī bezdarbnieks Vadims.
Iespēju uzņēmumā “Kristāla kurpīte” izgatavot ādas apavus Latvijas deju kolektīviem izmanto arī bezdarbnieks Vadims.
Foto: Andris Kačkāns

Par bezdarbnieka nodarbināšanu piemaksā 215 eiro 0

Lai gan Latvijā bezdarba līmenis ir visai zems, valstī jo­projām ir diezgan daudz cilvēku, kuri izvēlas ilgstoši būt bez darba. Īpaši aktuāli tas ir Latgalē, kur šā gada septembra nogalē no visiem reģistrētajiem bezdarbniekiem vairāk nekā puse jeb deviņi tūkstoši nav strādājuši jau ilgāk par gadu, vēstīts laikraksta “Latvijas Avīze” pielikumā “Latvijas Bizness”.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku! 44
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
Lasīt citas ziņas

Lai šo problēmu risinātu, Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) organizē subsidēto darba vietu izveidi, lai integrētu bezdarbniekus darba vidē.

Maksā darba devējiem un ņēmējiem

Deviņu mēnešu laikā, īstenojot Eiropas Sociālā fonda (ESF) projektu “Subsidētās darba vietas bezdarbniekiem”, darba devēji izveidojuši 509 subsidētās darba vietas.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Programmas mērķis ir palīdzēt bezdarbniekiem izprast darba tirgus prasības, veicināt bezdarbnieku iekļaušanos sabiedrībā un iekārtošanos pastāvīgā darbā,” skaidro NVA.

Pieņemt darbā NVA reģistrēto bezdarbnieku un saņemt finansiālu atbalstu drīkst gan komersanti, gan pašnodarbinātās personas, gan lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības un biedrības.

Darba devējiem tas ir izdevīgi, jo, piedaloties projektā, tiek piešķirta gan dotācija bezdarbnieka darba algai, gan darba vadītāja atlīdzībai. Ja darbā pieņemts ilgstošais bezdarbnieks, valsts viņam līdz pat diviem gadiem maksā mēnesī pusi no minimālās algas (215 EUR) un tikpat – darba vadītājam.

Uzņēmēji apmierināti

“Cepuri nost! Priekš Latgales šis projekts ir superīgs,” īsi un kodolīgi saka uzņēmuma SIA “Kristāla kurpīte” vadītājs Andris Kačkāns. Jau vairāk nekā divdesmit gadus uzņēmums Rēzeknē nodarbojas ar ādas izstrādājumu izgatavošanu.

Īpaši Dziesmu un deju svētku laikā darbnīcā darbs norit kā bišu stropā, bet arī ārpus svētku laika tiek apauti ar kurpēm, zābakiem un pastalām tautas deju kolektīvi, kori, folkloras kopas un ansambļi.

Neesošā darbaspēka problēma Latgalē esot īpaši izteikta. Arī to, ka daudzi cilvēki vienkārši izvēlas ilgstoši atrasties bezdarbnieku statusā, A. Kačkāns ir novērojis.

“Darba mums netrūkst, patlaban gatavojamies Igaunijas Dziesmu un deju svētkiem. Pirms lielajiem pasākumiem nodarbinu aptuveni divdesmit strādniekus, klusajā periodā – mazāk. NVA rīkotajos projektos piedalos, jo darbu varu dot invalīdiem un citiem cilvēkiem, kas palikuši bez darba.”

Reklāma
Reklāma

Uzņēmuma “Kristāla kurpīte” vadītājs ir sava amata meistars jau 37 gadus un ar savām prasmēm viņš labprāt arī dalās. “Nedaudz protu zīmju valodu, tādēļ darbā pieņemu kurlmēmus cilvēkus. Darbu viņi dara labi, un sūdzēties par izdarītā darba kvalitāti nav pamata.”

NVA piedāvāto iespēju izmanto arī grāmatvedības pakalpojumu birojs SIA “Stella LTD”. Uzņēmums nodarbina divus bezdarbniekus grāmatvedības uzskaitveža profesijā.

“Esam samērā jauns uzņēmums, darbojamies kopš 2015. gada. Piedalāmies NVA projektā, jo tādā veidā saņemam finansiālu atbalstu,” stāsta SIA “Stella LTD” direktore Svetlana Bondarenko. Arī šajā uzņēmumā savulaik nodarbināti cilvēki ar invaliditāti.

“Darba devēji baidās pieņemt darbā cilvēkus ar invaliditāti. Labi, ka NVA īsteno dažādus projektus un sniedz palīdzību šiem cilvēkiem integrēties sabiedrībā un darba vidē.”

S. Bondarenko norāda, ka tāpat kā darba devēji arī darbinieki ir ļoti dažādi. Ir tādi, kuri stājas darbā ar izteiktu vēlmi strādāt, ir tādi, kuriem trūkst motivācijas. “Situācijas mēdz būt ļoti dažādas, taču kopumā projektu vērtēju atzinīgi.”

Izveidotas subsidētās darba vietas

2018. gada deviņos mēnešos darba devēji izveidojuši 509 subsidētās darba vietas: Latgales reģionā – 237, Kurzemē – 81, Zemgalē – 69, Vidzemē – 63 un Rīgas reģionā – 59.

No tiem 248 bija ilgstošie bezdarbnieki.

Darba vietas paredzētas invalīdiem, ilgstošajiem bezdarbniekiem jeb tiem, kas bez darba ir ilgāk par gadu; cilvēkiem, kas vecāki par 55 gadiem; tiem, kas rūpējas par vienu vai vairākiem apgādājamiem, vai tiem, kuri saņēmuši bēgļa vai alternatīvās personas statusu.

Finansē Eiropas Sociālā fonda (ESF) projekts “Subsidētās darba vietas bezdarbniekiem”.

Avots: NVA

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.