Kaspars Putniņš
Kaspars Putniņš
Foto – Timurs Subhankulovs

– Ar ko īpašas būs “Augstās dziesmas,” ko Radio koris sniegs kopā ar unikālo mūzikas ansambli “Sarband”, kura balss ir Turcijas slavenākais dziedātājs Mustafa Doans Dikmens? 0


– Ar Rietumu mūzikas tradīcijām, ko pārstāv Latvijas Radio koris, un ansambļa “Sarband” mūziķiem, kas pārstāv Tuvos Austrumus, mēģinām radīt divu civilizāciju saskarsmi un integrētu veselumu mūzikā. Divu gadu garumā kopīgi veidotā programma tapusi, sadarbojoties ar pieciem komponistiem, no kuriem divi ir latvieši – Santa Ratniece un Māris Viļums –, divi ziemeļnieki – igaunis Toivo Tulevs un norvēģis Lasse Toresens –, bet Tuvo Austrumu spārnu pārstāv brīnišķīga libāniešu izcelsmes dāma, kura dzimusi un augusi Londonā, Bušra Elturka. Starp šo autoru oriģinālkompozīcijām skanēs tradicionālā Tuvo Austrumu garīgā mūzika. Nosaukumu “Augstās dziesmas” izvēlējāmies tāpēc, ka par vienojošo elementu izraudzījāmies tekstu, kas, manuprāt, ir nepārspēts mīlas lirikas paraugs – proti, Zālamana Augstā dziesma no Vecās Derības. Daudzi simboli, kas atrodas šajā tekstā, ir dzīvi un nozīmīgi kā Austrumu, tā Rietumu kultūrās.

Ansamblis “Sarband” var parādīties dažādos sastāvos, bet Rīgā kopā ar mums viņi muzicēs piecatā. Jau minēto dziedātāju no Turcijas Mustafu Doganu Dikmenu uzskata par vienu no spožākajiem senās skolas pārstāvjiem. Sitaminstrumentus, perkusijas spēlē ansambļa vadītājs Vladimirs Ivanovs, pēc tautības bulgārs, bet visu mūžu dzīvojis Vācijā, profesors Minhenes Mūzikas akadēmijā. Šajā sastāvā ir interesants instruments, ko sauc par kanunu – kaut kas starp kokli un cimbalu, to spēlē ar īpašiem nagu uzliktņiem. Kanunam liks skanēt Salahs Eddins Maraka no Jordānijas, profesors Diseldorfā. Klausītāji dzirdēs arī kamanči. Šo vijoles vectētiņu vai vecmāmiņu, kas atgādina mazu vijolīti, kuru atspiež uz ceļiem un, vertikāli turot, izvilina tās ārkārtīgi maigo balsi, spēlēs Sokratis Sinopouloss no Grieķijas.

– Ko “Sarband” mūziķi saka par politisko situāciju, kas patlaban izveidojusies Tuvajos Austrumos?

– Pēdējo reizi ar viņiem tikāmies koncertā martā Oslo, vēl pirms bēgļu krīzes, brīdī, kad “Islāma valsts” piekritēji sāka iznīcināt kultūras pieminekļus. “Sarband” mūziķi, kuri ir izglītoti cilvēki un, muzicējot Rietumos, pārstāv Austrumu kultūru, protams, bija pilnīgā šokā. Mūziķis no Jordānijas, kurš spēlē kanunu, par šiem “Islāma valsts” ideju paudējiem un veicinātājiem tā arī teica – “slimie nelieši”. Arī esot Rietumos, man iznācis diezgan daudz darīšanu ar musulmaņiem ikdienas dzīvē. Lielākoties viņi ir labticīgi, simpātiski un izpalīdzīgi cilvēki. Bet ir, kuros ārējo un iekšējo apstākļu rezultātā pamodies kāds agresīvs nezvērs, kas tagad plosās. Starp citu, Libānā, Turcijā un tām apkārtējās valstīs bēgļu jau ir miljoniem. Tas procents, kas nokļūst pie mums Eiropā, vēl ir salīdzinoši mazs.

Reklāma
Reklāma
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.