Foto – Karīna Miezāja

Par ārstēšanu piemaksāsim no savas kabatas 0

Koalīcijas partneri beidzot vienojušies, ka papildu naudu veselības aprūpei dos darba devēji un darba ņēmēji, katrs pa pusprocentam no bruto algas. Tas nozīmē, ka sociālās apdrošināšanas iemaksas pieaugs par vienu procentu. Finanšu ministrija aprēķinājusi, ka sociālās apdrošināšanas iemaksu likmes palielināšana par procentu no 2018. gada 1. janvāra medicīnai papildus dotu 73 miljonus eiro, 2019. gadā – 64 miljonus eiro, bet 2020. gadā – 89 miljonus eiro.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Valdības pieņemtajās veselības aprūpes reformas pamatnostādnēs norādīts, ka medicīnai 2018. gadā papildus nepieciešami 200 miljoni eiro. No tiem 113 miljoni eiro – mediķu darba samaksas pieaugumam. Pārējā summa vajadzīga pacientu rindu samazināšanai, tarifu pārrēķināšanai, valsts apmaksātajiem medikamentiem, stacionāros un ambulatori sniegtās medicīniskās palīdzības uzlabošanai.

 

E-veselība šķiros maksātājus un nemaksātājus

CITI ŠOBRĪD LASA

Vai veselības ministre Anda Čakša ir apmierināta ar risinājumu, kas strādājošajiem un darba devējiem liks maksāt vairāk?

A. Čakša: “Mani apmierina finansējums veselības aprūpei, būšu pilnīgi atklāta. Esmu devusi uzdevumu, kā no nākamā gada 1. janvāra tiks sadalīts veselības aprūpes pakalpojumu grozs, lai saprastu, kas kuram pienākas. No administrēšanas viedokļa tas nebūs sarežģīti, jo naudu veselībai ieskaitīs no sociālās sistēmas. Algām paredzēto naudu nebūs iespējams tērēt citiem mērķiem, jo to iekļaus medicīnas pakalpojumu tarifā. Nodokļu nemaksātājiem tiks nodrošināts neatliekamās medicīniskās palīdzības grozs, kur būs arī ģimenes ārsta pakalpojumi, grūtnieču aprūpe, HIV/AIDS, tuberkulozes un C hepatīta slimnieku ārstēšana, kā arī medicīniskā palīdzība onkoloģijas pacientiem.”

Vaicāta, vai ģimenes ārsti neprotestēs, nevēloties būt nodokļu inspektori, kā tas bija eksministres Ingrīdas Circenes laikā, veselības ministre atbildēja, ka e-veselības sistēmā parādīsies, kurš ir un kurš nav nodokļa maksātājs. Ģimenes ārstam nodokļa nemaksātāji uz izmeklējumiem vai pie speciālistiem būs jāsūta par pilnu samaksu. Ministrei esot stingra prasība, ka e-veselībai jāsāk darboties no 2018. gada 1. janvāra.

Čakša skaidroja, ka neesot izlemts, cik liels maksājums par veselības apdrošināšanu būtu jānosaka tiem strādājošajiem, kas nemaksā sociālo nodokli. Viens no variantiem esot fiksētais maksājums 1% no minimālās algas. Jāņem vērā arī tas, ka ir personu grupas, pensionāri, studenti, mazturīgie un citi, kuri ir tā sauktie attaisnotie nodokļu nemaksātāji un par kuru ārstēšanu maksās valsts.

Atgādināšu, ka pie cerētajiem 73 miljoniem eiro, ko iegūs no sociālo apdrošināšanas iemaksu palielinājuma, jāpieskaita vēl 110 miljoni eiro, kas medicīnai paredzēti uz valsts budžeta deficīta atkāpes rēķina, ko pieļāvusi Eiropas Komisija.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.