Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Edijs Pālens/LETA

Vašingtona kāpina likmes par ASV spēku izvietošanu ārzemēs 2

ASV ir daudz militāro bāzu pasaulē – aptuveni 800 objektu vairāk nekā 80 valstīs. Prezidenta Donalda Trampa administrācija vēlas, lai valstis, kur izvietots ASV karaspēks, par tā uzturēšanos maksātu pilnu cenu un vēl papildus 50 procentus par privilēģiju izvietot ASV spēkus savā zemē.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Trampa prezidentūras laikā prasība ASV sabiedrotajiem maksāt pilnu cenu un vēl piemaksu par ASV spēku izvietošanu izskanējusi īpaši skaļi un uzstājīgi.

Tā adresēta ne tikai NATO dalībvalstīm, no kurām ne visas atvēl alianses noteiktos divus procentus no iekšzemes kopprodukta aizsardzībai, bet arī ASV partneriem citviet pasaulē.
CITI ŠOBRĪD LASA

Dienaskārtībā ir pirms 65 gadiem noslēgtās ASV un Dienvidkorejas drošības alianses caurskatīšana, Vašingtonai pieprasot Seulai būtiski palielināt savu daļu ASV spēku uzturēšanās izmaksu segšanā. Aizsardzības līguma finanšu noteikumi tiek pārskatīti ik pēc pāris gadiem.

Saskaņā ar pašreizējo vienošanos, kas ir spēkā līdz 2020. gadam, Dienvidkoreja palielināja savu pienesumu līdz 927 miljoniem dolāru, kas ir par 70,3 miljoniem dolāru vairāk, nekā paredzēja iepriekšējais līgums. Seula šobrīd apmaksā celtniecības darbus ASV bāzēs Dienvidkorejā 417 miljonu dolāru apjomā, 343 miljonus dolāru prasa ASV nolīgto Dienvidkorejas strādnieku algošana, un 167 miljoni dolāru tiek izdoti par pakalpojumiem un materiāliem.

Te nav ierēķināta noma par plašo teritoriju, kas iznomāta ASV bāzu izvietošanai bez maksas. Pēc ASV analītiķu aprēķiniem, viena ASV karavīra izvietošana Eiropā vai Āzijā izmaksā no 10 000 līdz 40 000 dolāriem gadā. Balstoties uz šiem aprēķiniem, par 28 500 liela ASV militārā personāla izvietošanu Dienvidkorejā kā pretspēku Ziemeļkorejai Seulai jāmaksā no 285 miljoniem līdz 1,14 miljardiem dolāru.

Dienvidkorejas amatpersonas atzīmē, ka Seula jau tagad maksā vairāk nekā 900 miljonus dolāru gadā.

Tas ir daudz vairāk, nekā izmaksā septiņu ASV bāzu uzturēšana Korejas pussalā, un prezidents – biznesmenis Tramps – var būt apmierināts ar šo darījumu, atzīmē aģentūra “Reuters”. Visu 800 ārvalstīs esošo militāro bāzu un to personāla uzturēšanas izmaksas tiek lēstas kā aptuveni 71,8 miljardi dolāru gadā.

Sākotnēji Trampa administrācija pieprasīja, lai Dienvidkoreja maksā par ASV spēku izvietošanu piecus miljardus dolāru, kas būtu piecas reizes vairāk nekā agrāk. ASV spēku kontingents Dienvidkorejā (28 500 karavīru) ir trešais lielākais ārpus kontinentālās ASV pēc Japānas un Vācijas.

Kā paziņojusi Dienvidkorejas Ārlietu ministrija, pašreiz notiekošajās sarunās ASV puse prasa iekļaut jaunu izdevumu kategoriju, kas būtu jāapmaksā Seulai. ASV aizsardzības ministrs Marks Espers paziņojis, ka Dienvidkoreja ir “turīga valsts, kas var un kurai jāmaksā vairāk par savu aizsardzību pret Ziemeļkoreju”. ASV prasa arī Japānai vairākkārt palielināt ikgadējo maksājumu par ASV spēku uzturēšanos, kas šobrīd ir divi miljardi dolāru gadā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.