Par 100 000 eiro atbalstu “Rampas ugunīm” neizpratnē sabiedrība un paši naudas dalītāji 31
Lai iedvesmotu Latvijas iedzīvotājus caur citu cilvēku veiksmes stāstiem, Andra Kiviča vadītajam sarunu raidījumam “Rampas ugunis” (skatāms kanālā “RīgaTV 24”) Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) atvēlējusi 100 000 eiro nodokļu maksātāju naudas. Par veiksmes stāstu notikušo atbalsta piešķiršanu sauc vienīgi minētais kanāls. Pati NEPLP par savu lēmumu nav sajūsmā un uzskata, ka bijusi situācijas ķīlniece. Naudu divu TV kanālu atbalstam pērnruden, tā sauktajās deputātu kvotās iedalīja parlamentārieši. Arī viņus neapmierina, kā nauda tālāk pārdalīta.
Neparedzēts gadījums
Dotāciju 200 000 eiro apmērā no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem reģionālajiem TV kanāliem “ReTV un “RīgaTV 24” to darbības nodrošināšanai pagājušajā rudenī rosināja trīs koalīcijas partiju deputātu grupa: Raivis Dzintars un Gaidis Bērziņš (Nacionālā apvienība); Augusts Brigmanis un Armands Krauze (Zaļo un zemnieku savienība); Solvita Āboltiņa un Edvarts Smiltēns (“Vienotība”). Šis priekšlikums tika apstiprināts un iekļauts šā gada valsts budžetā.
Lai šo naudu sadalītu, NEPLP sarīkoja konkursu par sabiedriskā pasūtījuma daļas (piešķirto 200 000 eiro) nodošanu konkrētajām komerciālajām televīzijām. Ņemot vērā valsts simtgades tuvošanos, konkurss tika sludināts par raidījumu veidošanu ar mērķi nodrošināt nacionālā kultūras mantojuma saglabāšanu. Konkursā, kas beidzās 16. martā, pusi no deputātu atvēlētās naudas jeb 100 000 eiro saņēma SIA “Vidzemes Televīzija”, kas kanālā “ReTV” par to veidos četru raidījumu ciklus. Savukārt otru pusi saņēma AS “TV Latvija”, kas visus 100 000 eiro atvēlēs raidījumam “Rampas ugunis” kanālā “Rīga TV24”.
Situācijas ķīlnieki
“Mēs faktiski bijām situācijas ķīlnieki,” atzīst NEPLP pārstāve Gunta Līdaka, uzsverot, ka padome pildījusi valsts budžeta likumā noteikto. “Mēs savā ziņā izpildījām pastkastes funkciju. Deputāti piešķīra naudu, mēs izsludinājām projektu konkursu. TV kanālu pārstāvji iesniedza šos konkrētos projektus, un alternatīvu, no kā izvēlēties, nebija,” lēmumu par 100 000 eiro piešķiršanu “Rampas ugunīm” pamato Līdaka. Viņa novērtē Saeimas deputātu vēlmi atbalstīt pašmāju medijus, tomēr aizrāda, ka deputātu kvotas ir sliktākais veids, kā šo atbalstu sniegt. “Tas ir pilnīgi šķērsi. Šādā veidā tiek diskreditēti gan paši mediji, gan NEPLP, un arī sabiedrība ir neizpratnē,” teic Līdaka. Viņa aicina domāt par sistēmisku pieeju vietējo mediju atbalstam, definējot skaidrus noteikumus. G. Līdaka sola, ka padome rosinās un uzturēs diskusiju, lai sakārtotu šo jautājumu nākotnē.
Bet Saeimas deputāti, kuri rosinājuši minēto finansiālo atbalstu konkrētajiem TV kanāliem, visticamāk, nebalsotu par 100 000 eiro piešķiršanu vienam atsevišķam raidījumam. “Priekšlikuma mērķis bija plašāks atbalsts bezmaksas apraides reģionālajiem kanāliem,” uzsver A. Brigmanis. Arī G. Bērziņš akcentē, ka mērķis bija nedaudz cits, proti, sabiedrības informēšana par norisēm un procesiem reģionos, kā arī vietējās mediju telpas stiprināšana. Viņaprāt, naudas sadalē atbildība vairāk gulstas uz NEPLP. “Būtu daudz pareizāk, ja šis atbalsts tiktu virzīts raidījumiem par sabiedriski politiskiem procesiem un diskusijām par šiem jautājumiem,” spriež E. Smiltēns. Viņš arī uzsver, ka ir principā pret deputātu kvotām kā tādām, ja ir iespēja caur citiem instrumentiem atbalstīt sabiedriski nozīmīgas vajadzības, kur pa vidu jābūt skaidriem kritērijiem un mērķiem.