Foto: LETA, Ivars Soikāns

Paplašina Āfrikas cūku mēra riska zonas 0

Tā kā Latvijā ir konstatēti vairāki jauni mežacūku saslimšanas gadījumi ar Āfrikas cūku mēri (“ĀCM), tiek mainīta ĀCM riska zonu teritorija, paredz valdības apstiprinātie grozījumi noteikumos par Āfrikas cūku mēra (ĀCM) likvidēšanas un draudu novēršanas kārtību.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Turpmāk I riska zonā līdztekus jau iekļautajai teritorijai būs iekļauts vēl arī Kuldīgas novada Ēdoles, Īvandes, Gudenieku, Turlavas, Kurmales, Snēpeles un Laidu pagasts un Kuldīga.

Savukārt no I riska zonas būs svītrots Lutriņu, Jaunlutriņu un Šķēdes pagasts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Turpmāk II riska zonā būs iekļauts vēl arī viss Apes novads, Balvu novads, Gulbenes novads, Rugāju novads, Smiltenes novads un Kandavas novads, kā arī Neretas novada Mazzalves pagasta daļa, kas atrodas uz ziemeļaustrumiem no autoceļa P73 un uz rietumiem no autoceļa 932, Raunas novada Drustu pagasts un Viesītes novada Elkšņu un Viesītes pagasts.

Tāpat II riska zonā no jauna ir iekļauts Brocēnu novads, Jaunpiebalgas novads, Kuldīgas novada Padures, Pelču, Rumbas, Rendas, Kabiles un Vārmes pagasts, kā arī Saldus novada Jaunlutriņu, Lutriņu un Šķēdes pagasts un Viesīte.

Savukārt no II riska zonas ir svītrota Ape, Kandava un Smiltene.

Turpmāk III riska zonā būs iekļauts arī Neretas novada Neretas, Pilskalnes, Zalves pagasts un Mazzalves pagasta daļa, kas atrodas uz dienvidrietumiem no autoceļa P73 un uz austrumiem no autoceļa 932, kā arī Viesītes novada Rites un Saukas pagasts.

Savukārt svītrots no III riska zonas ir Apes novada Virešu pagasts, Balvu novada Kubuļu un Balvu pagasts, Gulbenes novada Beļavas, Galgauskas, Jaungulbenes, Daukstu, Stradu, Litenes, Stāmerienas, Tirzas, Druvienas, Rankas, Lizuma un Lejasciema pagasts, Jaunpiebalgas novads, Drustu pagasts, Rugāju novada Rugāju pagasts un Smiltenes novada Launkalnes, Variņu un Palsmanes pagasts, kā arī Balvi un Gulbene.

Tā kā slimība no jauna konstatēta arī mežacūkām Lietuvā un Polijā, arī šajās valstīs mainīts ĀCM riska zonējums.

Grozījumi stāsies spēkā pēc to publikācijas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

Kā ziņots, saskaņā ar likumdošanu ir definētas trīs ĀCM riska zonas. Pirmās zonas teritorijā nav konstatētas ar ĀCM slimas mājas cūkas un mežacūkas, tomēr šī buferzona atrodas blakus ĀCM skartajām teritorijām. Dzīvas cūkas un cūkgaļu no šīs zonas drīkst izvest, ievērojot Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) noteiktās biodrošības normas.

Reklāma
Reklāma

Par otro zonu definētas teritorijas, kurās ir konstatētas ar ĀCM slimas mežacūkas. No šīs zonas aizliegts pārvietot dzīvas mājas cūkas, savukārt cūkgaļu un mežacūku gaļu, kā arī gaļas izstrādājumus drīkst izvest, ievērojot PVD noteiktās biodrošības normas.

Savukārt par trešo riska zonu ir noteiktas teritorijas, kurās ir konstatētas ar ĀCM slimas mājas cūkas un mežacūkas, un no šīs teritorijas nedrīkst izvest ne dzīvas cūkas, ne cūkgaļu un tās izstrādājumus, ne arī mežacūku gaļu un tās izstrādājumus.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.