Meistarstiķis – kultūrlelles 0
“Lai izveidotu inovatīvu produktu, nevajag izgudrot ko principāli jaunu. Veiksmes pamatā ir cilvēka spēja vērīgi paraudzīties apkārt un nesabīties no savas idejas. Papīra lelles pirmo reizi tikušas izmantotas tālajā 18. gadsimtā (senāk papīrs bija ļoti dārgs prieks). Es izlēmu cilvēkiem piedāvāt mūsdienīgu versiju un pat nevarēju iedomāties, cik daudziem papīra lelles bērnībā bijušas mīļas. Idejas dzimšanas stāsts ir šāds. Pirms vairāk nekā 20 gadiem mana vīramāte zīmēja lelles savai meitai. Kad manā ģimenē piedzima meita Klaudija, vecmāmiņa arī viņai ierādīja jauko nodarbošanos – spēlēšanos ar papīra lellēm. Tālāk attīstot ideju, tapa zīmols “Claudia papīra lelles”. Vispirms izveidoju kolekciju “Draugi” un “Jaukā ģimene” pēc vīramātes zīmējumiem. Tad tapa vēl nākamās. “Meitenes” ir supermodernas lelles ar stilīgiem tērpiem. Ar otro kolekciju vēlējos bērniem parādīt, kā iespējams ar lelles palīdzību uzzināt ko vairāk par kādu sabiedrībā populāru cilvēku. Sēriju iesāka lelle Aija, kas tika izveidota pēc popdziedātājas Aijas Andrejevas prototipa, izmantojot viņas tērpus un aprakstus. Sēriju noteikti turpināsim. Šobrīd katrā lelles komplektā ir divas lelles, viena ir krāsaina ar krāsainiem tērpiem, kas tikai jāizgriež. Otra lelle ir melnbalta ar melnbaltām drēbēm, kuru bērns var izveidot pēc savas gaumes un vēlmēm,” stāsta dizainere.
Trešais Agneses Fūrmanes projekts ir lelles Latvijas novadu tautastērpos. “Līdz Latvijas simtgadei esmu iecerējusi izgatavot lelles no visiem etnogrāfiskajiem Latvijas novadiem – Kurzemes, Vidzemes, Zemgales, Latgales un Sēlijas. Šajā kolekcijā būs arī Rīgas meita un puisis. Pirmā tapa lelle kurzemniece Laimdota no Bārtas novada, otrā – vidzemniece Līga no Cesvaines novada. Sapņoju, lai sabiedrībā ar šādu projektu starpniecību atdzimst un ieviešas tradīcija tautastērpus valkāt ne vien svētkos, bet arī ikdienā. Papīra lelles tagad apvieno paaudzes, un tas ir šā produkta fenomens, kurš man dod neizsakāmi lielu prieku un gandarījumu, arī spēku, lai to attīstītu tālāk,” smaida Agnese.
Pašlaik lelles var iegādāties Jāņa Rozes grāmatnīcās un vairākos lielveikalos “Rimi”. Tās aplūkojamas mājaslapā www.papiralelles.lv
VĒRTĒJUMS
Leļļu māksliniece Ināra Liepa, Ceļojošā leļļu mākslas muzeja vadītāja: “”Claudia papīra lelles” ir ļoti veiksmīgs Latvijas dizaina produkts, kas apvieno sevī gan lielisku kvalitāti, gan augstu māksliniecisko vērtību, gan izzinošu saturu. Spēlējoties ar šīm lellēm, bērni var iepazīt latviešu tautastērpa tradīcijas un iemācīties latviešu tautasdziesmas. Acij tīkams zīmējums un formu vienkāršība pieļauj ērtu un drošu papīra leļļu izgriešanu un lietošanu. Ļoti ērts un pārdomāts ir komplekta izmērs, tas dod iespēju aizpildīt bērna brīvo laiku, ņemot to līdzi izbraukumos vai dodoties ciemos. Lieliska dāvana ne tikai Latvijas bērniem, bet arī veiksmīgs suvenīrs pilsētas viesiem, kas atspoguļo latviešu kultūras vērtības. Agneses Fūrmanes lelles būs apskatāmas arī Eiropas profesionālās leļļu mākslas festivāla laikā, kas no 8. līdz 11. septembrim notiks Dzelzceļa muzejā.”