Publicitātes foto

Papildizglītības programmas palīdz risināt IKT speciālistu trūkumu Latvijā 0

Latvijā ik gadu trūkst vairāki tūkstoši informācijas un komunikāciju tehnoloģiju profesionāļu. Statistika liecina, ka studentu tehniskajās programmās ir gana daudz, bet absolventu skaits – nepietiekams. Pie tam jaunajiem speciālistiem nereti trūkst pieredzes un ar akadēmisko izglītību bieži vien nepietiek, lai uzsāktu pilnvērtīgas darba gaitas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Tas ir izaicinājums ne tikai pašiem studējošajiem, bet arī nozares darba devējiem, jo visas iesaistītās puses ir ieinteresētas panākt, ka students pēc izglītības iegūšanas pēc iespējas ātrāk un veiksmīgāk uzsāk karjeru. Viens no veidiem, kā pie rezultāta nonākt, ir papildu sertifikācijas iegūšana jau studiju laikā, apgūstot dažādas valsts un privāto uzņēmēju veidotas apmācību programmas.

IKT jomas speciālistu trūkums – vērienīga problēma Latvijā un pasaulē

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdz ar tehnoloģiju attīstību visā pasaulē turpina pieaugt pieprasījums pēc dažādiem augsta līmeņa IKT speciālistiem. Latvijā potenciālo IKT speciālistu skaits ir liels – dabaszinātņu, matemātikas un informācijas tehnoloģiju programmās šogad studē 7600 jeb 9,6% studentu, šis skaits šogad pieaudzis par 4,1%.

Daudz drūmāka ir absolventu statistika – IKT studijas Latvijā ik gadu pabeidz vien aptuveni 700 studentu, taču valstij būtu nepieciešami aptuveni 3000 jauni speciālisti ik gadu. Tā ir ļoti aktuāla problēma – pēdējā gada laikā pieprasījums pēc IKT jomā strādājošajiem ir strauji audzis, un pēc karjeras portāla CV.lv datiem, tā ir ierindojusies pirmajā vietā pēc publicēto darba sludinājuma skaita.

“Prognozes liecina, ka 2022. gadā Latvijā trūks jau aptuveni 3000 IKT jomas speciālistu, bet visā Eiropā – ap 500 tūkstošiem. Statistika skaidri norāda – nozarei ir jāatbalsta jaunu speciālistu apmācības, lai tehnoloģiju nozares attīstība un digitalizācija neapstātos.

Mūsu uzņēmums šo  misiju veic, sadarbojoties ar labākajām valsts augstākās izglītības iestādēm, kopīgiem spēkiem sniedzot jaunajiem IKT nozares talantiem pēc iespējas plašākas un kvalitatīvākas zināšanas, kā arī praktisku pieredzi,” uzsver Inese Šuļžanoka, “Huawei Technologies Latvia” komunikācijas vadītāja.

Uzsverot IKT jomas speciālistu trūkumu Latvijā, Aivis Brodiņš, CV-Online Latvia vadītājs, norāda, ka darba devēju pieprasījums ir būtiski lielāks nekā speciālistu piedāvājums, tāpēc nozares vakanču aizpildīšana ir diezgan komplicēts, dārgs un laikietilpīgs process.

“Praksē tiek izmantotas dažādas personāla piesaistes metodes – kandidātu tiešā meklēšana, kā arī darbinieku piesaiste no ārvalstīm, kam ir vismaz trīs un vairāk gadu pieredze darbā ar dažādām tehnoloģijām un prasmēm. Tomēr daudzi darba devēji ir arī atvērti jauno un potenciālo IKT speciālistu piesaistei, piedāvājot dažādas apmācības un investējot jauno speciālistu prasmju attīstībā, jo tā ir joma, kurā vērojama ļoti liela dinamika tehnoloģiju straujās attīstības dēļ,” norāda personāla atlases uzņēmuma vadītājs.

Reklāma
Reklāma

Papildizglītība – vērtīgs solis karjeras virzienā

Jaunā, potenciālā darbinieka augstākā izglītība IKT jomā ir liela priekšrocība, jo tas apliecina, ka jaunietis ir pamatīgāk apguvis nepieciešamās prasmes un eksaktos priekšmetus, norāda CV Online vadītājs. Tomēr strauji mainīgajā nozarē ar to nepietiek: “IKT jomā strādājošajiem, neskatoties uz iegūto izglītību, regulāri jāpapildina zināšanas, jāuzlabo savas digitālās prasmes darbā ar jaunākajām tehnoloģijām un jāiegūst papildus sertifikācija, lai būtu konkurētspējīgi darba tirgū,” skaidro Aivis Brodiņš.

Papildu izglītības iegūšanai iespējas ir plašas – tiek piedāvātas gan dažādas augstskolu programmas un kursi, gan privāto uzņēmumu veidotas apmācības, kurām nereti līdz ar teorētiskajām zināšanām tiek sniegta iespēja ieskatīties uzņēmuma darbībā un sākt veidot kontaktus turpmākai karjeras izaugsmei.

Viena no starptautiskā līmeņa tehnoloģiju apmācību programmām, kas pieejama arī Latvijas studentiem, ir “Seeds for the Future”, ko organizē uzņēmums Huawei. Rīgas Tehniskās universitātes studente Laura Dzalbe, programmas pagājušā gada absolvente, atzīst, ka vienmēr meklē iespējas papildināt savas zināšanas ārpus mācību vides, lai sevi pilnveidotu un gatavotos karjeras uzsākšanai.

“Programma “Seeds for the Future” mani piesaistīja ar to, ka tas šķita kas izaicinošs un tāds, kur es varētu iegūt papildus manis interesējošas zināšanas jomā, ko studēju. Protams, papildu motivēja arī tas, ka pēc veiksmīgas dalības iegūšu programmas sertifikātu, jo, tā kā līdz šim nebiju strādājusi nozarē, zināju, ka sertifikāts būtu labs papildus ieraksts manā CV,” norāda studente.

Viņasprāt, vēl vērtīgāku pieredzi padarīja tas, ka programma iepazīstināja ne tikai ar pasaulē aktuālākajām tehnoloģiskajām inovācijām un tendencēm, bet arī palīdzēja dalībniekiem nostiprināt un attīstīt citas prasmes, piemēram, laika plānošanu, un ļāva gūt ieskatu starptautiska uzņēmuma iekšienē.

Publicitātes foto

Inese Šuļžanoka norāda, ka uzņēmuma izveidotās programma mērķis ir veicināt informācijas tehnoloģiju un komunikāciju nozares progresu visā pasaulē un veicināt jaunu speciālistu skaita pieaugumu.

“Lai risinātu IKT speciālistu trūkuma problēmu visā pasaulē, mūsuprāt, jāiesaistās gan valstīm un izglītības sektoram, gan privātajiem uzņēmumiem. IKT profesionāļi ir tie, kas virza tehnoloģiju attīstību, digitalizāciju un ekonomisko izaugsmi visā pasaulē, tāpēc priecājamies, ka ar radītās programmas palīdzību varam sniegt atbalstu jauno ekspertu izglītošanā.

Pozitīvās atsauksmes no Baltijas un Latvijas studentiem, kas kļuvuši par “Seeds for the Future” absolventiem, motivē darboties arī turpmāk, jo redzam reālus rezultātus pēc katra apmācību posma beigām,” dalās “Huawei Technologies Latvia” komunikācijas vadītāja. Lai turpinātu izglītot IKT jomas ekspertus, jau otro gadu pēc kārtas 10 labākajiem Latvijas studentiem piedāvāta bezmaksas dalība “Seeds for the Future” programmā.

Par programmu “Seeds for the Future”:

Šogad “Seeds for the Future” programma norisināsies attālinātā formātā no 22. līdz 29. septembrim. Tiešsaistes apmācību programma ietvers nodarbības par jaunākajām tehnoloģijām, tostarp, 5G, mākoņdatošanu, mākslīgo intelektu, lietu internetu, kā arī praktiskus kursus personības izaugsmei, līderības prasmju trenēšanai un uzņēmējdarbības uzsākšanai.

Studentiem tiks piedāvātas arī ārvalstu vieslektoru lekcijas par kiberdrošību un digitālo transformāciju, būs iespēja piedalīties virtuālā ekskursijā pa Huawei ražotni. Pēc gala pārbaudes darbu nokārtošanas studenti saņems kursa “Seeds for the Future” sertifikātu un balvas.

Dalībai programmā “Seeds for the Future” aicināti pieteikties IKT un ar to saistīto nozaru bakalaura, maģistra un doktorantūras studenti ar labām angļu valodas zināšanām, interesi par telekomunikācijām un jaunākajām tehnoloģijām, vēlmi profesionālo karjeru saistīt ar šo jomu.

Lai piedalītos atlases konkursā, studentiem jāiesniedz motivācijas vēstule ar dalības pamatojumu, kā arī informāciju par savu tehnoloģisko zināšanu līmeni. Iegūt vairāk informācijas par programmas norisi un pieteikties dalībai iespējams līdz 31. maijam šeit.

Plašāku informāciju par programmas piedāvājumu un jaunumiem var uzzināt mājaslapā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.