Foto: SHUTTERSTOCK

Papildatvaļinājums par bērnu: vai pienākas visiem vecākiem? 0

Maija Pastare, “Praktiskais latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

“Biju domājusi uzkrāt vairākas papildatvaļinājuma dienas par bērnu, lai pēc pāris gadiem būtu garāks atvaļinājums. Bet izrādās, ka papildatvaļinājums jāizmanto katru gadu. Ja ne – tas zūd. Vai tā ir? Vai bērna tēvs arī var prasīt papildatvaļinājumu?” – jautā Dita K.

Vai papildatvaļinājumu var uzkrāt

Tieši tāpat kā ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma gadījumā, arī papildatvaļinājuma izmantošana attiecināma uz darbinieka individuālo darba gadu. Individuālais darba gads sākas katra darbinieka pirmajā darbadienā. Piemēram, ja darbinieks sācis strādāt 2020. gada 1. augustā, tad viņa kārtējais darba gads būs no šā datuma līdz 2021. gada 31. jūlijam. Par šo laika posmu darbiniekam pienāksies gan ikgadējais apmaksātais atvaļinājums, gan likumā noteiktais papildatvaļinājums.

CITI ŠOBRĪD LASA

Darba likuma 151. panta ceturtā daļa nosaka, ka ikgadējo apmaksāto papildatvaļinājumu par kārtējo gadu piešķir un izmanto līdz nākamā gada ikgadējam apmaksātajam atvaļinājumam. Tas nozīmē, ka papildatvaļinājumu nedrīkst uzkrāt un pārcelt uz nākamiem gadiem. Laikus neizmantojot, papildatvaļinājuma dienas tiek zaudētas.

Šāda nosacījuma nolūks ir veicināt apmaksātā papildatvaļinājuma izmantošanu katru gadu, necenšoties to uzkrāt, lai pēc dažiem gadiem saņemtu garāku atvaļinājumu. Izbeidzot darba attiecības, atlīdzināšana naudā arī būs tikai par pēdējo neizmantoto papildatvaļinājumu atšķirībā no ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma kompensēšanas naudā par visu neizmantoto atvaļinājumu periodu.

Papildatvaļinājumu piešķir darbdienās. To var izmantot reizē ar kārtējo atvaļinājumu vai atsevišķi. Ja darbinieks strādā vairākās darbavietās, tad katrā no tām ir tiesības prasīt papildatvaļinājumu.

Darba devējam nav tiesību atteikt darbiniekam likumā noteikto papildatvaļinājumu.

Pienākas abiem vecākiem

Papildatvaļinājums pienākas abiem vecākiem – gan mammai, gan tētim. Tas pienākas arī tad, ja vecāki strādā vienā darbavietā. Papildatvaļinājuma piešķiršanu neietekmē vecāku savstarpējo attiecību statuss vai tas, pie kura no vecākiem bērns dzīvo.

Jāņem vērā, ka darba devējs var nezināt par darbinieka aprūpē esošajiem bērniem. Tāpēc darbiniekam pašam jāraksta iesniegums un jālūdz piešķirt papildatvaļinājumu. Bez tā būs jāuzrāda arī dokuments – bērna dzimšanas apliecība vai pase ar ierakstu par bērnu.

Arī darba devējam vajadzētu uzņēmumā noteiktā kārtībā (piemēram, darba kārtības noteikumos vai citā dokumentā) informēt darbiniekus par viņu tiesībām uz papildatvaļinājumu un tā izmantošanas nosacījumiem.

Uzziņai:

• Papildatvaļinājums kā viens no atvaļinājumu veidiem atsevišķām darbinieku kategorijām noteikts Darba likuma 151. pantā.

Reklāma
Reklāma

• Ja darbinieka aprūpē ir trīs un vairāk bērnu līdz 16 gadu vecumam vai bērns ar invaliditāti līdz 18 gadu vecumam, tad pienākas trīs papildatvaļinājuma dienas. Ja aprūpē ir viens vai divi bērni vecumā līdz 14 gadiem, tad būs vismaz viena papildatvaļinājuma diena.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.