Veikalnieki teic, ka esot grūti prognozēt samazinājuma apmēru, ko izjutīs pircējs, jo piegādātāja noteiktā svaigu augļu un dārzeņu cena ir mainīga – to ietekmē sezonalitāte.
Veikalnieki teic, ka esot grūti prognozēt samazinājuma apmēru, ko izjutīs pircējs, jo piegādātāja noteiktā svaigu augļu un dārzeņu cena ir mainīga – to ietekmē sezonalitāte.
Foto: Zane Bitere/LETA

Rindā arī “Latvijai raksturīgais” Marokas kartupelis 0

Šodien valdība bija iecerējusi vērtēt vai atbalstīt Zemkopības ministrijas (ZM) priekšlikumu samazināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) no 21 līdz 5% augļiem, ogām un dārzeņiem. Šis ierosinājums, ja tiktu pieņemts, varētu iepriecināt gan pircējus, gan vietējos saimniekus.

Reklāma
Reklāma
Dabiski palīgi asinsspiediena kontrolei: 5 sēklas, ka noteikti jāiekļauj uzturā
VIDEO. Tramps nomaina Ovālā kabineta galdu dažas dienas pēc tam, kad Īlona Maska dēls iemūžināts uz tā atstājam “dāvanu” 5
Kokteilis
Guntara Rača neatzītie bērni beidzot satikušies! Publicēts kopīgs foto ar sirsnīgu vēstījumu 24
Lasīt citas ziņas

Taču premjers Māris Kučinskis (ZZS) šodien pēc valdošās koalīcijas pārstāvju sanāksmes paziņoja, ka budžeta veidošanas process ir tikko sākts, tāpēc šādi jautājumi ir izslēgti no darbakārtības. Tagad tiks precīzāk aprēķināta fiskālā telpa, būs skaidrs, cik līdzekļu varēs atvēlēt jaunām iniciatīvām, tad arī valdība varēs atgriezties pie šiem jautājumiem, piebilda valdības vadītājs.

ZM ieteikums nebija saņēmis atbalstu ne no Ekonomikas, ne Finanšu ministrijas, kas secinājusi, ka PVN likmes samazināšana praktiski neietekmētu pārtikas preču cenu un ka samazinātā PVN likme augļiem, ogām un dārzeņiem “nav ekonomiski un sociāli efektīvākais veids, kā risināt sociālo nevienlīdzību, apkarot ēnu ekonomiku un palielināt uzņēmēju konkurētspēju, turklāt priekšlikums rada negatīvu fiskālo ietekmi uz valsts budžetu”.

CITI ŠOBRĪD LASA

ZM informatīvajā ziņojumā nekur nav apgalvots, ka samazinātais PVN attiektos tikai uz Latvijā izaudzētiem augļiem, ogām, dārzeņiem un kartupeļiem. Ziņojumā teikts, ka 5% PVN attiektos uz Latvijai raksturīgiem svaigiem augļiem, ogām, dārzeņiem un kartupeļiem. Piemēram, cita starpā minēts, ka samazinājums plānots arī jaunajiem kartupeļiem laikā no 1. janvāra līdz 30. jūnijam. Šajā laikā Latvijas jaunie kartupeļi tā kā vēl nebūtu izauguši, veikalu plauktos drīzāk redzami Marokas kartupeļi, līdz ar to šis samazinātais PVN nebūtu atbalsts tikai vietējiem audzētājiem, uz ko mūsu ražotāji tā cer.

Un arī pircēju cerības uz zemākām pārtikas cenām var nepiepildīties. Zemkopības ministrija gan rosina slēgt vienošanos ar mazumtirgotājiem, un viņi tādu gatavi parakstīt, taču jau sagatavojuši atrunas – nevarot solīt, ka cenas būs zemākas, jo “dārzeņu cenas ir ļoti mainīgas, to ietekmē raža, laikapstākļi, gadalaiks”.

Parakstīs visu

SIA “Rimi Latvia” kategoriju departamenta direktors Milans Blūms atzina, ka 5% PVN ir labs instruments, kā pirmās nepieciešamības preces padarīt lētākas, tomēr rūpīgi jāizvērtē, kurām produktu grupām samazinātā likme būtu jāievieš. Viņš saka – lai noraidītu komentārus, ka PVN samazināšana nav vajadzīga, jo pircēji starpību nemanīšot, tirgotāji gatavi apliecināt, ka pēc PVN samazināšanas atbilstošu samazinājumu izjutīs arī pircēji. Tad seko piebilde. “Izvēlēties dārzeņus kā pirmo grupu, kam samazināt PVN, ir pareizs lēmums. Taču tas nebūs uzskatāmākais cenu samazinājums pircējiem, ņemot vērā, ka dārzeņu cenas ir ļoti mainīgas. Ir grūti prognozēt samazinājuma apmēru, ko izjutīs pircējs, jo piegādātāja noteiktā svaigu augļu un dārzeņu cena ir mainīga – to ietekmē sezonalitāte – raža, laikapstākļi, gadalaiks,” saka veikala pārstāvis.

Arī SIA “Maxima Latvija” komercdirektors Viktors Troicins apliecina – ja jauninājums tiks ieviests, attiecīgi samazināsies arī dārzeņu un augļu gala cena veikalos. Bet arī te seko piebilde: “Tomēr jāatgādina, ka visbūtiskāk dārzeņu un augļu cenas ietekmē laika apstākļi un ražas.”

Reklāma
Reklāma

Pierādīs tikai cenu samazināšanās

Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs skaidro, ka samazinātā PVN efektivitāti var pierādīt tikai tad, ja veikala plauktā dārzeņi un augļi kļūs lētāki. “Pēdējo gadu laikā lielākā daļa ES valstu pārgājušas uz samazināto PVN likmi. Arī mums ir jāatbalsta savi ražotāji un vairs nedrīkstam atlikt šo jautājumu,” saka E. Treibergs.

Kooperatīva “Mūsmāju dārzeņi” vadītāja Edīte Strazdiņa norāda – lobējot samazināto 5% likmi, audzētāju vēlme dot iespēju iedzīvotājiem – gan trūcīgākiem, gan tādiem, kas naudu neskaita, – uzturā vairāk lietot augļus un dārzeņus, kas būtu pieejami lētāk. Tāpat būtiska plaisas mazināšana starp godīgi strādājošiem zemniekiem un tiem, kas strādā pelēkajā ekonomikā.

“Ja Finanšu ministrija un Ekonomikas ministrija neatbalsta likmju samazināšanu, tad kurš ir tas unikālais plāns, kas uzlabo situāciju nozarē? Nežēlīgāk tiek kontrolēti vietējie godīgie ražotāji, represijas arvien skarbākas, bet melnajā tirgū viss plaukst un zeļ. 4. jūlijā it kā stājušies spēkā grozījumi noteikumos “Par tirdzniecības veidiem, kas saskaņojami ar pašvaldību un tirdzniecības organizēšanas kārtību”, bet izmaiņas ir nulle, vismaz kontroles ziņā. Ja nu vienīgi zemnieku nakts tirgū, kur sākotnēji bija plānota tirdzniecība vietējiem zemniekiem, šobrīd centrālā eja ir ierādīta tiem pašiem bezkases aparāta importa augļu un dārzeņu tirgotājiem, kas pa dienu ir Centrāltirgus teritorijā. Kā arī mazākās pilsētās netraucēti uz ielām tirgo importa dārzeņus. Nekādas pašvaldību saskaņotās izziņas, vien – ko gribam un kā gribam, to darām,” skaidro E. Strazdiņa.

No zirņa dīgsta līdz ķirbim

ZM ziņojumā raksta, ka līdz ar samazinātās PVN likmes ieviešanu lauksaimniecības produktu pārstrādātāji būs ieinteresēti vairāk iegādāties Latvijas augļus, ogas un dārzeņus, jo neveidosies tik lielas cenu atšķirības, iepērkot šo produkciju no Latvijas ražotāja ar 5% PVN likmi vai iepērkot šo pašu produkciju no kādas citas ES valsts augļu, ogu vai dārzeņu ražotāja ar 0% PVN likmi. Ziņojumā uzskaitīti augļi, ogas un dārzeņi, sākot no zirņu dīgstiem un dillēm un beidzot ar dažādu veidu ķirbjiem. Bet kā tad ar jaunajiem kartupeļiem no 1. janvāra līdz 30. jūnijam? Tātad samazinātais PVN būs arī Marokas kartupeļiem? “Ja valsts piemēro samazināto PVN likmi, tā attiecas uz visiem tās valsts tirgū izlaistiem viena veida produktiem. 21% nepaliek nevienam no pievienotajā sarakstā minētajiem produktiem, jo šāda diferenciācija nav pieļaujama no starptautiskās likumdošanas viedokļa,” informē ZM. Ministrijā gan piebilst – ja valdība ziņojumu apstiprinās, saraksts tiks precizēts.

Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētāja Aiga Kraukle gan uzskata: “Latvijā vietējie jaunie kartupeļi janvārī nemēdz būt. Saprātīgi būtu piemērot samazināto PVN nevis jaunajiem kartupeļiem, bet gan kartupeļiem no 1. septembra līdz 1. jūnijam. Tad tiešām tas attieksies uz vietējiem kartupeļiem.”

E. Strazdiņa skaidro – saraksts tapis kā kompromiss, jo izdalīt PVN aprēķinam jaunos vai vecos kartupeļus īsti nevarot. “Pamatā kartupelis ir kartupelis un burkāns ir burkāns, neskatoties, vai tas ir Marokas, Ēģiptes, Polijas vai Latvijas,” teic uzņēmēja.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.