Ar Sergeja Larina vadīto niedru pļāvēju dienā var nopļaut līdz 3 ha niedrāju. Tam ir pievienojams arī dūņu sūcējs, frēze sakņu samalšanai un ekskavatora kauss. Foto – Gundega Skagale

Papes ezeram cer atdot dzīvību 1

Glābj no aizaugšanas

No aprīļa līdz jūnijam divas stundas pirms un pēc saules lēkta vai rieta ir labākais laiks, kad klausīties lielā dumpja balsī pie Papes ezera. Izpļaujot niedres, Papē īsteno lielā dumpja glābšanas plānu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

“Dumpja balss ir īpaša, labos dzirdamības apstākļos tā saklausāma pat vairāku kilometru attālumā,” stāsta Pasaules dabas fonda (PDF) Lauku attīstības programmas vadītājs Ints Mednis. Dumpja tēviņš, riesta laikā aicinot mātītes savā teritorijā, izdod dobjas skaņas – it kā “vējš apmaldījies tukšā pudelē”.

Lielais dumpis Eiropā vēl pagājušā gadsimtā tika uzskatīts par visai parastu putnu, taču tagad to var sastapt tikai atsevišķās vietās. Tiek uzskatīts, ka Latvijā lielo dumpju tēviņi varētu būt robežās 380 – 770, piecpadsmit no tiem konstatēti Papes ezerā (lielo dumpju tēviņi parasti veido harēmus ar vairākām mātītēm).

CITI ŠOBRĪD LASA

Papes ezera apkārtne ir viena no labākajām putnu vērošanas vietām Latvijā, te pavasaros un rudeņos ir tūkstošu gājputnu un sikspārņu migrācijas ceļš. Kopumā Papē novērotas 278 putnu sugas (Latvijā 340 sugas), taču no tām ezeru un tā apkārtni ligzdošanai izvēlas samērā maz. “Vienlaidus niedrājā putns gluži vienkārši nevar nolaisties,” skaidro I. Mednis. Piemēram, kādreiz Papes ezerā bija ļoti daudz kaiju koloniju, bet tagad ligzdošanas vietu trūkuma dēļ to ir tikai viena – savvaļas zirgu noganītajā krastā. Lai putni varētu ligzdot, tiem ir svarīga piekļuve atklātam ūdenim un piemērotas ligzdošanas vietas.

Papes ezers atrodas Latvijas galējos dienvidrietumos – Rucavas un Nīcas novadā. Papes ezera platība ir 1205 ha, bet gandrīz 90% no tā aizauguši ar niedrēm, meldriem un grīšļiem. Niedru audzes daudzviet ir ļoti blīvas, kas kavē citu augu un dzīvnieku sugu attīstību. Ezers strauji aizaug ar niedrēm, jo nenotiek ūdens apmaiņa, no pūstošajām augu atliekām ūdenī samazinājies skābekļa daudzums, zivis slāpst… “Ezers pārvērties par dīķi,” skarbi secina I. Mednis. Papes ezers ir ļoti sekls, faktiski to varētu pārbrist (vidējais dziļums 30 centimetri), taču labāk tomēr nemēģināt, jo ezera dibenu klāj dūņas, vietām pat līdz 5 metru biezumā.

Lai pasargātu Papes ezeru no straujās aizaugšanas un radītu ligzdošanas vietas Eiropā un Latvijā aizsargājamiem putniem, īpaši lielajam dumpim, Papes ezerā zem ūdens, kā arī salās pērn apsaimniekoti ap 320 hektāri niedru. Arī šogad līdz marta vidum, kad sākās putnu ligzdošanas liegums, turpinājās ezera sakopšanas darbi – krūmu un koku ciršana un niedru pļaušana, kā arī koridoru izpļaušana starp niedrāju dīķiem.

“Šis ir pussāļais ezers. Niedrei nepatīk jūras ūdens, arī tāpēc ir svarīga ūdens apmaiņa. Kad pūš dienvidu vējš, ūdens līmenis ezerā ceļas, jo kanālā, kas savieno ezeru ar jūru, pūš iekšā ūdeni no jūras, kad ziemeļu – ezers kļūst seklāks, jo ūdeni pūš uz jūru,” novērojis I. Mednis. No Baltijas jūras ezeru atdala 1 – 2 km plata kāpu josla.

Niedru pļaušana un krūmu un koku ciršana Papes ezerā, kā arī tā salās šogad tiek veikta jau trešo gadu. Šos darbus īsteno saskaņā ar dabas parka “Pape” dabas aizsardzības plānu 2007. – 2018. gadam, kā arī pasākumu plānu lielā dumpja aizsardzībai. Darbi tiek finansēti no Eiropas Savienības vides un klimata pasākumu pro­grammas LIFE.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.