Papardēm vīst galotnes: jau pošas uz miegu 0
Meža papardēm augusta sākumā sāka vīst galotnes. Kāpēc, un ko darīt? DAILA LIZUMĀ
Pēc LU Botāniskā dārza pētnieces Ineses Nāburgas-Jermakovas domām, papardes vīta no sausuma, īpaši, ja tās aug saulainā, sausā vietā (paparžaugi ir jutīgi pret augsnes izžūšanu). Turklāt šajā sausajā un karstajā vasarā visiem augiem attīstība norisinājās krietni ātrāk nekā parasti. Papardēm sporas nogatavojas mēnesi agrāk. Jāņem vērā, ka vasarzaļajām papardēm – sievpapardēm, pūslīšpapardēm, plūksnpapardēm, purvpapardēm, ērgļpapardēm – pēc sporu nogatavināšanas lapas lēnām sāk atmirt, brūnē un zaudē dekorativitāti. Ja dārzā aug kāda no šīm papardēm, nav jāuztraucas, jo augi seko savam dzīves ciklam un patlaban gatavojas ziemošanai.
Papardes ir ēnmīļi, mitrummīloši augi, kas vislabāk jūtas trūdvielām bagātā augsnē. Mūsu klimata apstākļos papardes neslimo un necieš no kaitēkļiem. Tās var audzēt arī saulainās vietās, smilšainās augsnēs, taču ilgstošā sausuma periodā augi noteikti jālaista, lai tie neizkalst.
Ja stādījumus nesedz nobirušās koku lapas, nevajag papardēm rudenī nogriezt lapas. Tās palīdz augsnē saglabāt mitrumu, nodrošina vienmērīgu temperatūru, tā uzlabojot ziemošanas apstākļus.