Pandēmijas laikā kibernoziegumu skaits pasaulē pieaudzis piecas reizes 3
Pandēmija nenoliedzami ir paātrinājusi digitalizācijas tempu visā pasaulē, paceļot kiberdrošības un privātuma aizsardzības nozīmi pavisam jaunā līmenī. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, 2020. gadā kibernoziegumu skaits visā pasaulē pieaudzis piecas reizes.
Tas ir signāls valdībām, tīkla aprīkojuma ražotājiem un citām ieinteresētajām pusēm par risinājuma nepieciešamību efektīvākai sadarbībai, lai veidotu drošu un uzticamu kibertelpu. Tāpat arī jāveicina kritiskā domāšana, izglītojot sabiedrību par drošību kibertelpā. Ar šādiem secinājumiem dalījās kiberdrošības un IKT nozares eksperti Huawei forumā “Sadarbība un uzticība vienotā kibertelpā”, kas tika rīkots starptautiskā mobilo operatoru asociācijas GSMA kongresa “MWC Shanghai 2021” ietvaros.
2020. gads ir būtiski mainījis uzņēmumu darbību un ikviena cilvēka ikdienu, pārceļot darbu, mācības un dažādus pakalpojumus, tostarp pat medicīnas, tiešsaistē. Sociālās distancēšanās laikā viedierīces, lai sazinātos ar draugiem, tuviniekim un kolēģiem, tiek izmantotas daudz biežāk nekā pirms tam.
Tāpat arī dati un informācija, ar kuru dalāmies internetā, ir kļuvusi sensitīvāka. Viss iepriekš minētais ir ne tikai palielinājis mobilo sakaru tīklu noslodzi, bet arī kibernoziedzinieku aktivitāti, radot arvien jaunas kiberdrošības problēmas. Šons Jangs (Sean Yang), Huawei globālā kiberdrošības un privātuma aizsardzības biroja direktors, forumā skaidroja:
Lai efektīvi risinātu samilzušās kiberdrošības problēmas, eksperti forumā uzsvēra, ka svarīgi ir izstrādāt starptautiskus drošības standartus un savstarpēji sadarboties, jo kibertelpa ir plašāka par valsts robežām.
Nepieciešamība panākt vienprātību kiberdrošības jautājumos, lai nodrošinātu kvalitatīvu un drošu iekārtu ražošanu un ieviešanu tirgū, ir kļuvusi svarīgāka kā jebkad, tādēļ starptautiskā mobilo operatoru asociācija GSMA un trešās paaudzes partnerības projekts (3GPP) ir izveidojis tīkla aprīkojuma drošības apliecināšanas shēmu (NESAS).
GSMA regulatīvā departamenta direktors Džons Džusti (John Giusti) skaidroja, ka NESAS nodrošina standartizētu, objektīvu un uzticamu mobilo sakaru tīkla un tā aprīkojuma kiberdrošības novērtējumu.
“Šāds standartizēts kiberdrošības novērtēšanas mehānisms nozares mērogā ir nepieciešams, lai telekomunikāciju operatori un Eiropas valstu, kā arī citu pasaules valstu valdības varētu pārliecināties par to, ka izvēlētais tīkla aprīkojums atbilst visām drošības un kvalitātes prasībām,” uzsvēra Džons Džusti.
Šobrīd NESAS drošības pārbaudes ir nokārtojuši jau vairāki tīkla aprīkojuma ražotāji un piegādātāji, tostarp arī tehnoloģiju uzņēmums Huawei.
“Mēs uzskatām, ka atvērtība, caurskatāmība un savstarpējā sadarbība ir nākotnes labklājības atslēga digitālajā pasaulē. Huawei vēlas sadarboties ar ikvienu ieinteresēto pusi kiberdrošības un privātuma aizsardzības jomā, vadoties pēc stratēģijas, kas ietver ne tikai sadarbību ar valsts un privāto sektoru, bet arī jaunu kiberdrošības speciālistu piesaisti, apmācību un sabiedrības izglītošanu par kibertelpu, kiberdrošību un kibernoziegumiem.
Tāpāt arī mēs atbalstām un iestājamies par to, ka kiberdrošībai ir nepieciešami tādi vispāratzīti starptautiski standarti kā NESAS, jo valstu tiesību akti un noteikumi bieži vien ir pārāk vispārīgi, lai spētu pielāgoties un efektīvi darboties līdz ar straujo tehnoloģiju attīstību,” forumā skaidroja Šons Jangs.
Forumā eksperti vienojās, ka viedas un digitālas pasaules izveide nebūtu iespējama bez kiberdrošības un privātuma aizsardzības nodrošināšanas. Kibernoziedznieki var uzbrukt jebkuram, tāpēc droša, uzticama tīkla un infrastruktūras izveidē būtiska loma ir arī sabiedrībai un tās izglītošanai par kiberdrošības jautājumiem.
“Viens no steidzamākajiem uzdevumiem – sabiedrības, it īpaši jaunākās paaudzes, izglītošana par informācijas izplatīšanu internetā. Svarīgi izprast, ar ko internetā ir droši dalīties dalīties un ko labāk paturēt pie sevis.
Jāveicina arī iedzīvotāju kritiskā domāšana, lai ikviens spētu efektīvi izvērtēt saņemto vai internetā pieejamo informāciju – atšķirt viltus ziņas, aizdomīgus linkus vai “deepfake” video no uzticamas informācijas,” skaidro Inese Šuļžanoka, Huawei Technologies Latvia Komunikācijas vadītāja, uzsverot nepieciešamību visām iesaistītajām pusēm apvienot spēkus, jo tikai tā spēsim izveidot kibertelpu, kurā ikviens varēs justies droši par savu personīgo datu aizsardzību.