Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Paolo Bona/SHUTTERSTOCK

Pandēmija samazinājusi izmešus par 7%. Kurās nozarēs un valstīs lielākais samazinājums? 1

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Covid-19 pandēmijas rezultātā globālie ogļskābās gāzes izmeši samazinājušies par 7% salīdzinājumā ar 2019.gadu, ziņo žurnāls “Earth System Science Data”. Salīdzinājumam – 2008. gada krīzē ogļskābās gāzes izmešu samazinājums bija tikai 1,5%.

Kopīgais ogļskābās gāzes izmešu apjoms 2020. gadā tiek vērtēts 34 miljardu tonnu apmērā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Rekordlielais 7% samazinājums saistīts ar ekonomiskās aktivitātes samazināšanos pasaulē pandēmijas dēļ, turklāt vislielākā atšķirība no 2019.gada datiem bija vērojama aprīlī – šajā mēnesī izmešu samazinājums bija veselus 17% liels.

Īpaši liels izmešu samazinājums bijis vērojams ASV (12%) un Eiropas Savienībā (11%), kur izmešu samazinājums bija vērojams jau pirms pandēmijas, galvenokārt ogļu ieguves un izmantošanas samazināšanas dēļ.

Indijas izmeši pandēmijas laikā samazinājušies par 9%, Austrālijas – par 6,2%, bet Ķīnas – tikai par 1,7%, turklāt šobrīd Ķīna jau atgriezusies pie agrākā ogļskābās gāzes izmešu apjoma.

Pētījumu kopīgi veikuši Lielbritānijas Ekseteras universitāte, Japānas Meteoroloģijas centrs un citas organizācijas.

Nozaru griezumā lielākais izmešu samazinājums vērojams transporta nozarē, kā arī fosilo ogļūdeņražu – naftas un gāzes – ieguvē. Transporta nozarē stingrāko karantīnas pasākumu laikā izmešu apjoms daudzās valstīs samazinājās pat divas reizes.

Lai gan aviopārlidojumu skaits pasaulē šogad samazinājies par 75%, tomēr tas nekādas būtiskas izmaiņas radījis nav, jo aviācijas nozares pienesums globālo izmešu apjomā ir tikai 2,8%.

Pēdējā desmitgadē izmešu pieauguma temps mazinājies un veido vidēji 1% gadā, piemēram, 2019. gadā, salīdzinot ar 2018. gadu, izmešu pieaugums praktiski nav vērojams.

Samazinājuma iemesls – 24 pasaules valstis, kurās izmešu samazinājums vērojams jau desmit gadu vai vairāk, bet to ekonomika turpina izaugsmi. Šo valstu vidū ir daudzas Eiropas valstis, ASV, Meksika un Japāna, taču pārējā pasaulē izmešu daudzums turpinājis palielināties līdz pat 2019. gadam.

Reklāma
Reklāma

Valstīm, kuras atbildīgas par 60% ogļskābās gāzes izmešu (Ķīna, ASV, Japāna, Dienvidkoreja, ES valstis), ir vai nu starptautiskas, vai iekšējas juridiskās saistības samazināt ogļskābās gāzes izmešus līdz 2050. gadam.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.