Pandēmija nograuž piena nozares uzkrātos “rezerves spilvenus”. Aicina rast atbalstu 1
Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas (LLKA) Piena nozares darba grupa aicina Zemkopības ministriju (ZM) rast iespēju Covid-19 pandēmijas seku dēļ atbalstīt arī piena nozares kooperatīvās sabiedrības, kuras nodrošina biedru saražotā svaigpiena realizāciju, aģentūru LETA informēja LLKA.
LLKA uzsvēra, ka piena ražotāju kooperatīvi svaigpiena iepirkumu cenas samazinājumu bieži vien daļēji kompensē uz sava rēķina, maksimāli samazinot administratīvos izdevumus, tērējot investīcijām vai citiem mērķiem paredzētos uzkrājumus vai izmantojot banku izsniegtos aizdevumus.
Tas notiek apstākļos, kad ir nepieciešama papildus administratīvā kapacitāte noieta tirgu meklēšanai, neraugoties uz ierobežotiem un samazinātiem finanšu resursiem.
LLKA ieskatā arī piena pārstrādes uzņēmumu cenu politika šobrīd ir vērsta pret kooperatīviem – cenas prioritāri samazinot kooperatīviem, nevis citiem piena pārdevējiem ar mazāku piegādātā piena apjomu un neizdevīgākiem nosacījumiem, pret ko ir jācīnas un kas prasa papildus resursus.
“Piena kooperatīviem uzkrātie tā saucamie rezerves spilveni, lai zemniekiem tik strauji nesamazinātu piena cenu, izsīkst. Ik dienu piena automašīnas dodas uz saimniecībām pa Latvijas lauku ceļiem, lai savāktu izslaukto pienu, kā dēļ bieži automašīnas ir jāremontē,” norāda LLKA, piebilstot, ka Latvijas-Lietuvas robežu slēgšanas dēļ iepriekšējos mēnešos ir kāpušas piena pārvadāšanas transporta izmaksas, kuras nenosedz arī degvielas cenas samazinājums.
LLKA norāda, ka atsevišķos gadījumos piena pārstrādes uzņēmumi ir pagarinājuši norēķinu periodus, kā arī neveic norēķinus noteiktajos termiņos.
Tāpēc LLKA Piena nozares darba grupa vakardien sēdē nolēmusi atkārtoti aicināt ZM rast iespēju atbalstīt arī piena nozares kooperatīvās sabiedrības, kuras nodrošina biedru saražotā svaigpiena realizāciju.
LLKA ir dibināta 2002.gadā un apvieno lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības un mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības, kuras strādā savu biedru interesēs, samazinot to ražošanas izmaksas.
LLKA darbības mērķis ir radīt labvēlīgu vidi lauksaimnieku un mežsaimnieku kooperācijas attīstībai un veicināt sabiedrības izpratni par kooperācijas nepieciešamību un priekšrocībām. Šobrīd LLKA ir 51 biedrs.