Foto: AFP/LETA

Pandēmija ir atklājusi nevienlīdzības postošās sekas, un nevienlīdzība tās laikā vēl saasinās 3

Mišele Bašelē, ANO augstā cilvēktiesību komisāre, Helena Dalli, ES līdztiesības komisāre, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Katra krīze satricina mūsu pamatus, saasina pastāvošo nevienlīdzību un atklāj dziļi iesakņojušos diskrimināciju. Tāpat kā iepriekšējās globālās ekonomikas krīzes, arī Covid-19 pandēmija sniedzas pāri valstu robežām un ir postoša.

Vienīgais veids, kā panākt efektīvu risinājumu, ir rīkoties globāli, konsekventi, vienoti un principiāli.

CITI ŠOBRĪD LASA

Katra krīze paver iespēju ne tikai atjaunot, bet arī uzlabot pirms tam pastāvējušo situāciju – un tieši tam vajadzētu būt mūsu visu mērķim.

Vienlīdzība ir svarīga – šobrīd vairāk nekā jebkad agrāk.

Šī pandēmija ir atklājusi nevienlīdzības postošās sekas, un nevienlīdzība tās laikā vēl saasinās.

Mums ir jārīkojas bez kavēšanās, saskaņoti un izlēmīgi un jāizbeidz daudzējādā diskriminācija, kas nodara kaitējumu cilvēkiem.

Ne medicīniskā, ne finansiālā, ne arī morālā ziņā mēs nevaram atļauties atstāt novārtā tos, kurus Covid-19 skāris vissmagāk – bieži vien vistrūcīgākos, kas ne vienmēr ir pamanāmi vai tiek sadzirdēti.

Sabiedrību, kas tiecas pēc vienlīdzības, galu galā vērtē pēc tā, kā tā rūpējas par saviem visneaizsargātākajiem iedzīvotājiem.

Covid-19 nesaudzīgi parāda, ka cilvēktiesību ievērošana glābj dzīvības. Tāpat kā daudzu jau esošu saslimšanu dēļ vīrusa gadījumā var attīstīties smaga slimības gaita, sociāli un ekonomiski nelabvēlīgi apstākļi arī veicina inficēšanos.

Lai pārvarētu pandēmiju, ir svarīgi izbeigt diskrimināciju, nodrošināt vienlīdzīgu piekļuvi veselības aprūpei, tiesības uz pienācīgu mājokli, tiesības uz tīru ūdeni un sanitāriju, kā arī pamata sociālo aizsardzību, un šie ir tikai daži piemēri.

Reklāma
Reklāma

Mūsu reakcijā uz pandēmiju solidaritātei jābūt pirmajā vietā. Šīs krīzes laikā daudzi cilvēki visā pasaulē ir izrādījuši rūpes par citiem. Taču citi ar fiziskiem un verbāliem uzbrukumiem ir vērsušies pret jau tā neaizsargātām grupām.

Tas kaitē ne tikai cilvēkiem, bet arī centieniem apkarot vīrusa izplatību un tā radīto ekonomisko kaitējumu.

Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) un Eiropas Savienība (ES) turpinās sadarboties, lai izstrādātu tādus atbildes pasākumus uz koronavīrusa krīzi, kuri balstās uz vienlīdzības principa ievērošanu un vienlaikus arī turpina veiksmīgu jau notiekošu sadarbību, piemēram, iniciatīvu “Spotlight”, kas ir vēl nepieredzēts globāls ieguldījums dzimumu līdztiesībā.

Tas arī pamudināja 138 ANO dalībvalstis un novērotājus nākt klajā ar kopīgu paziņojumu, lai atbalstītu ANO ģenerālsekretāra aicinājumu reakcijā uz Covid-19 neaizmirst par cilvēkiem ar invaliditāti.

ANO un ES atkārtoti apstiprināja savu apņemšanos saskaņā ar ANO Konvenciju par personu ar invaliditāti tiesībām atbalstīt šo krīzes nesamērīgi smagi skarto personu tiesības.

Ikvienai valstij vajadzētu rīkoties tāpat un nodrošināt, ka pašreizējos pasākumos un atveseļošanas plānos tiek ņemtas vērā diskriminētu cilvēku vajadzības.

Tieši to Eiropas Komisija darīja, izstrādājot atveseļošanas plāna priekšlikumus. Saistībā ar ārkārtas situ­āciju izveidotais atveseļošanas instruments “Next Generation EU” pastiprina ES budžetu ar papildu 750 miljardiem eiro un nodrošina uz līdztiesību orientētu atveseļošanu.

Piemēram, saskaņā ar atveseļošanas plānu tiks uzlabota sagatavotība krīzēm un krīžu pārvarēšana, Eiropas Slimību profilakses un kontroles centram tiks piešķirtas lielākas pilnvaras pārraudzīt pandēmijas norisi un sniegt atbilstošus norādījumus visiem un it īpaši neaizsargātiem iedzīvotājiem, piemēram, cilvēkiem ar invaliditāti un vecāka gadagājuma cilvēkiem.

Mērķis ir risināt koronavīrusa pandēmijas radītās problēmas un nodrošināt, ka atveseļošana būs sociāli taisnīga un iekļaujoša.

Mūsu sabiedrības, kultūras un tradīciju daudzveidība ir liels ieguvums mums visiem. Covid-19 ir daudzdimensiju izaicinājums, un to apkarot mēs varam tikai kopā, t. i., izmantojot visus pieejamos resursus un talantus un nevienu neatstājot novārtā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.