“Panamas sāga” turpinās: Ārzonas bankā naudu glabā arī Britānijas karaliene 2
Starptautiskā pētniecisko žurnālistu grupa ir nodevusi atklātībai vairāk nekā 13 miljonus dokumentu par pasaules bagātnieku un biznesa lielfirmu ārzonās noslēpto naudu, lai izvairītos no nodokļiem. Par “Paradīzes dokumentiem” dēvētā informācija ir nākusi no Bermudā izvietotās juridisko un finanšu pakalpojumu firmas “Appleby” un no 19 nodokļu paradīžu firmu reģistriem.
Karaliene, ministri un padomnieki
“Paradīzes dokumentu” krājums turpina pirms trim gadiem publiskoto “Panamas dokumentu” stāstu par naudasmaisu slēptajiem darījumiem, lai izvairītos no nodokļiem. Dokumentos ir informācija par vairāk nekā simt politiskām personām, tajā skaitā Britānijas karalieni Elizabeti II un ASV prezidenta Donalda Trampa ministru kabineta locekļiem, kā arī ieskats daudzu starptautisko biznesa lielfirmu (“Apple”, “Nike”, “Uber” u. c.) nodokļu plānos, atzīmē laikraksts “The Guardian”. Dokumenti liecina, ka britu karalienes nauda caur Lankasteras hercogisti ieguldīta fondā Kaimanu salās; ASV tirdzniecības ministram Vilburam Rosam piederošā kuģniecības firma ir saņēmusi maksājumus no uzņēmuma, kura līdzīpašnieks ir Krievijas prezidenta Vladimira Putina znots; britu lords Eškrofts ārzonu trastā glabā 450 miljonus dolāru; sociālo tīklu “Twitter” un “Facebook” īpašnieki ir saņēmuši kā ieguldījumus simtiem miljonu dolāru no Krievijas valsts iestādēm; Kanādas premjerministra Džastina Trudo finanšu padomnieks Stīvens Bronfmans ir pārskaitījis miljoniem dolāru ārzonu kontā, un īru rokeris un nabadzības apkarotājs Āfrikā Bono ir izmantojis Maltā izvietotu firmu, lai nopirktu tirdzniecības centru Lietuvā.
ASV Demokrātu partijas pārstāvji aicinājuši izmeklēt prezidenta Trampa kabineta locekļa tirdzniecības ministra Rosa darījumus un viņa saikni ar Krievijas amatpersonām. Prezidenta Trampa ekonomikas padomnieks Gerijs Kons ir pamanījies būt prezidents vai viceprezidents 22 atsevišķos uzņēmumos, kas reģistrēti Bermudā laikā, kad viņš no 2000. līdz 2006. gadam strādāja bankā “Goldman Sachs”.
Lords Eškrofts glābjas no žurnālistiem publiskā tualetē
Lai gan eksperti atzīmē, ka šie darījumi ir legāli, publiskotās detaļas par finanšu shēmām vairos spiedienu pret politiķiem, sabiedrībai pieprasot atklātumu. Gan Britānijas premjerministre Terēza Meja, gan ASV prezidents Donalds Tramps ir solījuši iegrožot izvairīšanos no nodokļiem, jo dati liecina, ka katru gadu uz ārzonām aizplūst aptuveni 600 miljardi dolāru peļņas. Juridisko pakalpojumu firma “Appleby”, kas saistīta ar publiskotajiem dokumentiem, darbojas virknē nodokļu paradīžu – Bermudā, Kaimanu salās, Džērsijā un Gērnsijā. Firmas vadība paziņojusi, ka pēc veikto darījumu izpētes secināts, ka “nav pierādījumu par kādu likumpārkāpumu ne no mūsu, ne mūsu klientu puses, tāpēc mēs noraidām visas apsūdzības, kas varētu liecināt par pretējo”, atzīmē “The Guardian”. “Paradīzes dokumentu” publiskošana izraisījusi asu reakciju Britānijā un citviet pasaulē. Britu Leiboristu partijas vadītājs Džeremijs Korbins paziņojis, ka tas apliecina “vienu likumu bagātajiem un citu pārējiem”. Britu mediji atzīmē, ka “Paradīzes dokumentu” skandāls nācis atklātībā dažas nedēļas pirms jaunā budžeta pieņemšanas britu parlamentā un opozīcija tā apspriešanā noteikti uzsvērs, ka Britānijas sociālajai jomai pietrūkst nodokļu pienesuma no ārzonās noslēptajiem miljardiem. Britānijas premjerministrei Terēzei Mejai, kurai jāvirza uz priekšu breksita sarunas un jāvēršas pret seksuālās uzmācības incidentiem pašas ministru kabinetā, tagad būs arī jāatbild uz apsūdzībām, ka Konservatīvo partijas donors lords Eškrofts glabā pusmiljardu dolāru ārzonu trastā Bermudā. Lordu Eškroftu gaida nopietna saruna Britānijas nodokļu pārvaldē, atzīmē raidsabiedrība BBC, no kuras reportiera lords mēģināja izvairīties, meklējot patvērumu kādā publiskā tualetē.
Skandāls apēno karalienes reputāciju
Laikraksts “The Daily Mail” uzskata, ka karalienes padomnieki bez viņas ziņas ievilkuši viņu desmit miljonu mārciņu skandālā par naudas noguldīšanu beznodokļu ārzonā. Leiboristu partijas parlamenta deputāts Greiems Moriss nosaucis karalienes noguldījumus ārzonās par “apkaunojošiem”. Ienākumi no Lankasteras hercogistes īpašuma tiek izmantoti britu karaļnama uzturēšanai, un šī īpašuma pārvaldnieki pārrauga ieguldījumus karalienes 500 miljonu mārciņu privātajā fondā. Finanšu eksperti uzskata, ka šie ieguldījumi nav nelikumīgi un neesot aizdomu, ka karaliene nemaksājot nodokļus. “Lai kurš būtu lēmis par karaliskās ģimenes naudas noguldīšanu nodokļu paradīzē, galvām ir noteikti jāripo,” paziņojusi leiboristu deputāte Stella Krīsija, bet leiboristu ēnu kabineta finanšu ministrs Džons Makdonels šajā sakarā grib uzdot jautājumus premjerministrei Mejai.