Panāk vienošanos Sīrijas jautājumā. Prezidenta Bašara al Asada nākotne neskaidra 0
ANO Drošības padome nedēļas nogalē vienbalsīgi atbalstīja rezolūciju par Sīrijas konflikta izbeigšanu, kurā kopš 2011. gada bojā gājuši jau vairāk nekā 250 000 cilvēku, aicinot pie sarunu galda sēsties asiņainās masu slepkavībās vainotā Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīmu un nemiernieku grupējumus, kā arī uzdodot ANO palīdzēt ieviest un uzraudzīt uguns pārtraukšanu visā valstī. Rezolūcija pieņemta dažas dienas pēc ASV valsts sekretāra Džona Kerija vizītes Krievijā, kura, kā uzskata analītiķi, bija izmisīgs ASV mēģinājums radīt efektīvu koalīciju cīņā pret teroristu grupējumu “Islāma valsts”.
Sēdīsies pie sarunu galda
Sīrijas konflikta atrisināšana ieguvusi jaunu aktualitāti pēc teroraktiem Parīzē, par ko atbildību uzņēmies teroristu grupējums “Islāma valsts”.
Pirmajā Sīrijas politiskajai pārejai veltītajā rezolūcijā ANO ģenerālsekretārs Pans Kimuns tiek aicināts jau janvāra sākumā sarīkot miera sarunas un mēneša laikā sniegt priekšlikumus par uguns pārtraukšanas novērošanas mehānismu. “Mēs ceram un sagaidām, ka janvārī būsim pie [sarunu] galda un varēsim realizēt pilnīgu uguns pārtraukšanu,” pēc rezolūcijas pieņemšanas paziņoja ASV valsts sekretārs, norādot, ka apmēram mēneša vai divu laikā ir jāsāk pieņemt lēmumus par zināmu varas nodošanu. Rezolūcija ietver pagājušajā mēnesī Vīnē pieņemto miera plānu, kas paredz ātri apturēt piecus gadus ilgstošo brutālo konfliktu, sešu mēnešu laikā izveidot pārejas valdību un 18 mēnešu laikā sarīkot jaunas vēlēšanas. Rezolūcijā paredzēts, ka vēlēšanās varēs piedalīties arī tie Sīrijas pilsoņi, kas ir pametuši valsti. “Ja izdosies panākt pamieru šajā reģionā, tostarp Krievijas un Sīrijas valdošā režīma kopīgi veikto uzlidojumu pārtraukšanu, tas būs vērtīgs sasniegums pat tad, ja politiskās sarunas nonāks strupceļā,” atzīmē “Washington Post”. Diplomāti gan atzinuši, ka iespējamā vienošanās neizbeigs karadarbību Sīrijā, jo pamiera ievērošanu un uzraudzību nevarēs īstenot džihādistu grupējuma “Islāma valsts” kontrolētajās teritorijās.
Asada liktenis neskaidrs
Taču ANO rezolūcijā nav minēts nekas par masu slepkavībās vainotā Asada turpmāko vietu un likteni Sīrijā, kas līdz šim bijis galvenais strīdus ābols Rietumu sarunās ar Krieviju jautājumā par situācijas noregulēšanu Sīrijā. Tāpēc rezolūciju asi kritizēja Sīrijas opozīcija, norādot, ka tajā nav ne vārda par vardarbību un terorismu, ko pret savu tautu īsteno Sīrijas valdošais režīms. Arī Britānijas ārlietu ministrs Filips Hamonds, lai gan dēvēja to par nozīmīgu soli ceļā uz asiņainā pilsoņkara pārtraukšanu Sīrijā, uzsvēra, ka līdz tam vēl ir garš ceļš ejams, ņemot vērā neskaidro Asada lomu šajā procesā. Līdzīgās domās ir arī Francijas ārlietu ministrs Lorāns Fabiuss. Viņš uzskata, ka veiksmīgs sarunu iznākums starp Sīrijas valdību un opozīciju būs tikai tad, ja būs garantija, ka Asads atkāpies. “Francijai nav pieņemami, ka cilvēks, kurš piedalījies masu slepkavībās, varētu kandidēt vēlēšanās,” viņa teikto citē britu izdevums “Guardian”. Iepriekš gan Eiropa, gan ASV un to arābu sabiedrotie uzskatīja, ka miera procesa laikā Asadam ir jāatkāpjas. Tikmēr Krievija, kas vienmēr atbalstījusi Asada režīmu, uzskatījusi, ka lēmums ir jāpieņem pašiem Sīrijas iedzīvotājiem.
Baltais nams kapitulē Krievijai
Džons Kerijs pagājušajā nedēļā vizītē Maskavā tikšanās laikā ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu un ārlietu ministru Sergeju Lavrovu apsprieda Sīrijas krīzi un cīņu pret teroristu grupējumu “Islāma valsts”, kuru ASV, neskatoties uz jau vairāk nekā gadu intensīvi veiktajiem uzlidojumiem pret grupējuma pozīcijām Irākā un Sīrijā, nav izdevies apturēt. Pēc vizītes Kerijs paziņoja, ka Krievijas skatījums uz risinājumu Sīrijas krīzei ir līdzīgs ASV skatījumam. Kerijs paziņoja, ka ASV vairs nevēlas panākt režīma maiņu Sīrijā, tā vietā koncentrējoties uz reģiona stabilizēšanu. “Spriežot pēc Lavrova un Kerija paziņojumiem, kā arī īsiem Putina iestarpinājumiem, Krievijas prezidentam ir izdevies izdarīt to, kas jau no paša sākuma bija viņa Sīrijas gambīta mērķis – piespiest Savienotās Valstis runāt ar viņu kā līdzīgam ar līdzīgu,” komentārā “Deutsche Welle” raksta politisko notikumu komentētājs Konstantīns Egerts, liekot saprast, ka ASV valsts sekretāram Obama iedalījis lūdzēja lomu, tieši tāpēc Putins viņu tika laipni uzņēmis: “Bezpalīdzīgs un sapinies pats savā retorikā Amerikas prezidents nezina, ko darīt ar Sīrijas karu, teroristu grupējumu “Islāma valsts” un terora draudiem paša valstī.” Kerijs Maskavā īpaši uzsvēris Krievijas lomu Sīrijas jautājuma noregulēšanā, neskatoties uz to, ka pirms pāris nedēļām Vašingtonā tika runāts, ka Kremlis Sīrijas karā iesaistījies, lai glābtu Asada ādu, nevis lai cīnītos ar džihādistu grupējumu “Islāma valsts”. Jautājumā par valdošā režīma maiņu Sīrijā Baltais nams ir kapitulējis Krievijas priekšā, atzīmē vairāki plašsaziņas līdzekļi. “Washington Post” atgādina, ka ASV prezidenta Baraka Obamas administrācija vairāk nekā četrus gadus uzstājīgi prasīja Asada atstādināšanu, vainojot viņu iedzīvotāju spīdzināšanā, masu slepkavībās, kā arī ķīmisko ieroču lietošanā pret saviem pretiniekiem. Analītiķi uzskata, ka, piekāpjoties Asadam un Krievijai, ASV var nonākt strupceļā. Tikmēr Asads iepriekš intervijā Nīderlandes televīzijas kanālam “NPO2”, komentējot pozīcijas maiņu par viņa aiziešanu no amata, ironizēja: “Es kārtoju savu čemodānu, man bija jādodas prom, bet tagad varu palikt.”