Pamostos ar nejūtīgiem pirkstiem… Kādēļ? Atbild neirologs Guntis Karelis 0
Veselam.lv lasītāja Daiga jautā: neirologam Guntim Karelim: “Labvakar. Man ir 54 gadi. Gandrīz katru nakti, kad pamostos, man ir nejūtīgi kreisās rokas 3 pirksti-īkšķis, rādītajpirksts un vidējais. Kas varētu būt iemesls? Pagaidām neesmu dakteri meklējusi.”
Atbild asoc.prof. Guntis Karelis, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs.
„Šādas pazīmes raksturīgas karpālā kanāla sindromam, kura cēlonis ir nospiests nervs plaukstas locītavas rajonā. Karpālais kanāls ir tāds kā tunelis plaukstas pamatnē, kura apakšējo daļu un sānus veido plaukstas pamatnes kauli, bet augšpusi – samērā cieta un neelastīga saite. Caur karpālo kanālu iet vidusnervs (Nervus Medianus), kas nodrošina jutību plaukstas pirmajiem trim pirkstiem (īkšķim, rādītājam un vidējam pirkstam), kā arī inervāciju pirkstu muskuļiem. Karpālā kanāla sindroms veidojas, ja kāda iemesla dēļ sabiezē vai pietūkst vidusnervam līdzās esošās cīpslas vai saite un nospiež nervu. Tam var būt daudz iemeslu – rokas trauma, kāda slimība vai intensīva un ilgstoša slodze rokām. Šī slimība bieži skar roku darba veicējus, kā arī biroja darbiniekus, kuri augu dienu strādā ar datoru.
Nospiestais nervs nespēj pilnvērtīgi funkcionēt, tāpēc brīžiem tirpst vai kļūst nejutīgi pirksti. Var būt arī sāpes rokā, kas visbiežāk parādās naktī.
Karpālā kanāla sindromu iespējams diagnosticēt, veicot neirogrāfiju. Ieteiktu doties uz konsultāciju pie neirologa, kurš nozīmēs nepieciešamo ārstēšanu. Karpālā kanāla sindroma gadījumā var palīdzēt medikamenti, fizikālas procedūras, plaukstas locītavas ortozes jeb fiksatori, kas neļauj pārslogot plaukstas locītavu. Protams, jāatturas no pārmērīgas roku noslogošanas, strādājot ar datoru, ik pa laikam jāatpūtina un jāizvingrina rokas.
Ilgstoši neārstēts nerva nospiedums izraisa mokošas sāpes un neatgriezenisku nerva bojājumu, kā sekas var būt nespēks plaukstā, invaliditāte un darbspēju zudums. Ja ir aizdomas par karpālā kanāla sindromu, svarīgi laikus meklēt speciālista palīdzību.”