Foto: Romo Lomo/SHUTTERSTOCK

Lai pamodušies augi nenosaltu, tie jāmulčē 0

“Augi jau sākuši dzīvot un pabāzuši asnus. Ko darīt? Vēl taču var uznākt sals!” interesējas Jana Babītē.

Reklāma
Reklāma

Pasargā no laika untumiem

Veselam
Pazīmes, ka tu patērē pārāk daudz olbaltumvielu 2
Krievijā trīskāršojušies “vārti uz elli”, kas var aprīt zemi un ciemus
Veselam
atbrīvoties no riebīgās “riepiņas” uz vēdera. Nosaukti 5 galvenie noslēpumi
Lasīt citas ziņas

Ja no dobēm jau izlīduši asni sīpoliem, ķiplokiem un dekoratīvajiem augiem puķudobēs, dārzkopības speciālists Māris Narvils tos iesaka mulčēt. Ja dobes būtu laikus mulčētas rudenī – vismaz 10 cm biezā kārtā, tagad tāda problēma varētu nebūt.

Tieši nemulčētās dobēs augsne un augi, kas tajā aug, ir pakļauti laika untumiem. Piemēram, plika zeme gan ātrāk sasalst, gan straujāk un vairāk uzsilst. Savukārt mulčas slānis dobei kalpo kā sega, un procesi augsnē zem tās noris izlīdzinātāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdz ar to augi tajā neizjūt šīs krasās svārstības, kas ir postīgas ne tikai sīpolaugiem. Piemēram, nemulčētā zemeņu lauciņā ceri var ciest no tā sauktās izcilāšanas, kas rodas, augsnes virskārtai sasalstot un atlaižoties.

Patlaban visvieglāk pieejamais materiāls mulčēšanai ir neitralizētā kūdra. Derēs arī salmi, šķelda. Mizu mulča piemērota tikai skujeņiem un skābummīļiem augiem.

Kompostu labāk neizmantot, jo tajā parasti saglabājas gan nezāļu sēklas, gan slimību ierosinātāji, kas dobes virskārtai nav vēlams.

Viena no kļūdām, ko pieļauj, lietojot kūdru, – to uzber augiem tieši no maisa – sausu. Šāda kūdra lēni samirkst, un bieži gadās, ka visu labumu aizpūš vējš. Pirms dobes virskārtai uzber kūdru, to samitrina.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.