Foto-Shutterstock

Pamats bruģim jāsagatavo rūpīgi. Padomi, kā bruģēt celiņus pagalmā 1

Skaists bruģēts celiņš no mājas līdz saimniecības ēkai, lapenei un vārtiņiem ir teju katra saimnieka sapnis, taču tas tiek īstenots samērā reti. Lai gan bruģēšana patiešām prasa iemaņas un īpaša vērība jāpievērš pamatnes sagatavošanai, tas tomēr ir paša spēkiem paveicams darbs.

Reklāma
Reklāma

Dažādi bruģa veidi

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Skaidro celtniecības uzņēmuma “KMT projekts” valdes loceklis Māris Stiprais: – Bruģakmens var būt izgatavots no dažādiem materiāliem. Tas, piemēram, var būt tēsts vai zāģēts dabiskais akmens. Cena šādam materiālam ir augstāka – no 40 eiro par kvadrātmetru. Jo akmens skaistāks un vairāk apstrādāts, jo dārgāk maksā.

Zaļā zālienā labi izskatīsies sarkans klinkera bruģis. Kvadrātmetrs šāda Latvijā izgatavota bruģa maksā aptuveni 17 eiro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visplašāk izmanto betona bruģakmeni. Tam var piešķirt visdažādāko krāsu un formu. Šāds bruģis kalpo ļoti ilgi un lieliski iederas dārza ainavā. Piemēram, 5 cm biezs klasiskais pelēkais taisnstūra bruģis maksā, sākot no 6 eiro par kvadrātmetru. Jāņem gan vērā, ka tas domāts nelielām slodzēm un ar automašīnu braukt pa to nav ieteicams. Garāžas priekšā jāliek vismaz 7 cm biezs bruģis, kas maksā, sākot no 8 eiro par kvadrātmetru.

Ar bruģi var izklāt ne tikai celiņus un laukumus, bet arī grīdu lapenēs un nojumēs. No tā var veidot visdažādāko formu kāpnītes un paaugstinājumus.

UZZIŅA

Priekšrocības:
• grunts svārstību dēļ segumā neveidojas plaisas;
• sakarstot bruģis neizdala kaitīgu vielu tvaikus;
• bruģa ieklāšanai nav nepieciešama lieljaudas celtniecības tehnika;
• bruģis liecina par saimnieka labo gaumi.

Trūkumi:
• akmens bruģis ir ļoti dārgs;
• lai pareizi ieklātu, pamats jāsagatavo ļoti rūpīgi;
• jāizveido drenāžas sistēma, lai liekais mitrums neizskalotu bruģa pamatu.

Jāizpilda mājasdarbs

Pirms ķeras pie bruģēšanas, jāveic daži priekšdarbi. Vispirms jāizveido celiņu plāns. Lai saprastu, kurās vietās nepieciešams biezāks bruģis, jānovērtē plānotā slodze. Jāizvēlas konkrēta bruģakmeņu forma, krāsa un apmaļu veids. Ja tiks izmantots vairāku krāsu bruģis, jāizvēlas raksts. Tad var aprēķināt nepieciešamo bruģa daudzumu. Lai to paveiktu, dārza plānu pārzīmē uz milimetru papīra attiecīgā mērogā. Tad būs vieglāk aprēķināt bruģa laukumu. Ja celiņa forma sarežģīta, to aprēķinos sadala mazākos, vienkāršos gabalos un rezultātus sasummē. Dizaina veidošanai un aprēķiniem var izmantot arī internetā atrodamo bezmaksas programmatūru, piemēram, Garden Planner.

Kad tas paveikts, var ķerties pie pamatnes sagatavošanas un izveidot kvalitatīvu drenāžas sistēmu. Tikai pēc tam vērts doties uz tirdzniecības vietu pēc paša bruģa un sākt bruģēšanu.

Reklāma
Reklāma

Vērtīgas atziņas

Izvēloties jāapzinās, ka dabiskā akmens bruģis kalpo simtiem gadu, taču ir dārgs. Ja priekšroku dodat betona bruģim, labāk izraudzīties to, kas izgatavots ar vibropresēšanas metodi, jo būs izturīgāks salīdzinājumā ar to, kas ražots ar vibroliešanas paņēmienu.

Pārāk koša betona bruģa krāsa liecina, ka tajā ir daudz krāsvielu, kas nebūt nav saistviela. Izstrādājumam, kas tapis ar vibropresēšanas metodi, ir mazliet raupja virsma un pieklusinātāka krāsu gamma. Bruģa gabaliņos nedrīkst būt plaisu, un, paklaudzinot vienu pret otru, skaņai jābūt dzidrai.

Jāpērk par 10–15% vairāk betona bruģa, nekā aprēķināts. Rezerve noderēs, ja kāds akmens iesaiņojumā būs bojāts vai vēlāk būs nepieciešams remonts. Pērkot krāsainu bruģi, jāizvēlas materiāls no vienas partijas. Tad ir mazāks risks sastapties ar nevēlamām vienas krāsas toņu pārejām.

Plānojot dažādu krāsu bruģi, vislabāk rakstu uzzīmēt uz papīra un izkrāsot. Tad varēs pārliecināties, vai prātā izvēlētais krāsu salikums patiks arī realitātē.

Gājējiem domātais bruģis var būt 40–60 mm biezs. Vieglo automašīnu izturēs 70–80 mm biezs bruģis, bet, ja nāksies rēķināties ar kravas automašīnas svaru, tam jābūt 100 mm biezam.

Iesācējiem ieteicami taisnstūra bruģ­akmeņi, bet sarežģītu formu pareizu savienošanu labāk uzticēt pieredzējušiem meistariem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.