Pamatlikumi veiksmīgai dāliju gumu pārziemināšanai – dālijas nemīl slapjumu 1
Dāliju gumus uz ziemu vienmēr ietinu avīzēs, tās uzsūc lieko mitrumu, lieku kastēs pagrabā, tomēr katru gadu daļa neizdzīvo. Kāpēc tā? Jautā Anita Pierīgā.
Visticamāk, pagrabā ir pārāk liels mitrums. Ja gumu glabāšanai izmanto avīzes, tās kļūst par auglīgu augsni pelējuma un citu patogēnu izplatībai, jo papīrs absorbē mitrumu ne tikai no dālijām, bet arī apkārtējās vides. Dālijām ziemas guļai vislabākā ir vēsa (515 °C) un daudzmaz sterila – sausa vieta, kur neveidojas pelējums,” skaidro kolekcionārs Maigurs Strīķis.
Gumus pārziemina pagrabā, lai nodrošinātu nepieciešamo mitruma režīmu, tomēr sausā, vēsā telpā notiek žūšanas process – tas ir dālijām lielākais ienaidnieks.
Lai gumi nezaudētu mitrumu, vajadzīga sterila vide, ko nodrošina šādi:
Rudenī noraktais dāliju cers ir infekciju perēklis, jo zaļie kāti pūstot var inicēt gumus. Lielā masa jāsamazina, tāpēc glabāšanai atstāj tikai 1/10 no cera: gumus atdala tā, lai katram dalījumam būtu vismaz viens augošs pumpurs.
Nevajag glabāt milzīgo čemuru nesadalītu – iestādot tādu pavasarī, vecie gumi izdzīs sīkas saknītes, bet neveidos nekādu pieaugumu. Savukārt, iestādot vienu mazu, bet veselīgu gumiņu, dālija izaugs liela un vēl saražos daudz jaunu svaigu gumu.
Apžāvētus gumus liek polietilēna maisiņos un apber ar sausām skujkoku skaidām (nosedz 5 cm biezā kārtā). Maisiņa galu atstāj vaļā, lai nodrošinātu ventilāciju. Izolējošais materiāls – zāģskaidas – ir obligāts, pretējā gadījumā uz polietilēna sieniņām veidosies kondensāts, bet dālijām slapjums nepatīk.
Skaidas nedrīkst būt mitras, citādi gumi sāks dzīt asnus, saknes.